דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

סג"מ לוינגר מנחם ז"ל

בן ברטה ויוסף
נולד בצ'כוסלובקיה
ב-ט"ז שבט תרע"א, 14/2/1911
יחידות: הגדוד הראשון
תפקיד: מפקד פלוגה - מ"פ
נפל בפעילות מבצעית
ב-כ"ט אדר ב תש"ח, 9/4/1948
מקום נפילה: משמר העמק
נקבר בקיבוץ עין השופט
בן 37 בנפלו

קורות חיים

בן יוסף וברטה. נולד ב-14 בפברואר 1911 בעיר גאלנטה שבצ'כוסלובקיה. עוד בהיותו ילד נתיתם מאביו שמת ממחלה שחלה בה בחזית-המלחמה, מלחמת-העולם הראשונה.
למד בבית הספר ובאוניברסיטה בפראג. היה לעורך-דין ודאג לקיום המשפחה. מנעוריו היה חבר תנועת-הנוער החלוצית הציונית בסלובקיה. שירת בצבא הצ'כי כקצין תותחן.הודות לידיעותיו ולכשרונותיו הצבאיים, נמסר לידו תוך זמן קצר פיקוד על פלוגה. בשנת 1939 עלה ארצה באנית המעפילים "רודניצ'ר" ועם המעפילים היה עצור שלושה שבועות במחנה סרפנד הבריטי. כאן הצטרף לקיבוץ שער-הנגב (אחר-כך לכפר סולד שבגליל).
לא במקרה בחר בפקולטה למשפטים. צו פנימי, מוסרי איתן העמיד אותו למשמר הצדק והאמת, בחייו ובחיי החברה, שבה הוא חי ועתיד היה לחיות.
בקיבוץ עבד כחשמלאי וכטרקטוריסט. בשנת 1944 התגייס לפלמ"ח ובו שירת עד יום מותו, בגדוד הראשון. היחלצותו למלחמה באויבינו, במסגרת כוחות המגן היה טבעי, כמו שראה עצמו כמובן מאליו להיות חלוץ ומגשים.
השתתף בהגנה על משמר העמק. קיבוץ זה עמד בדרכו של "צבא השחרור הערבי" בפיקודו של קאוקג'י שנע מג'נין צפונה במטרה לתקוף ולכבוש את חיפה. קרב קשה ומכריע זה הסתיים בנצחון מזהיר של כוחותינו הודות לאומץ ליבם ולעמידתם של מגיני משמר העמק ואנשי חטיבות ההגנה אשר השתתפו בו.
ב- 9.4.1948, כמומחה לנשק בדק מנחם ארגז רימונים אשר נלקח שלל מידי האויב. בפתחו את הארגז רימון אחד הופעל, תוך בדיקה. מנחם הספיק להרחיק במהירות את כל הנאספים בהזהירו אותם מפני התפוצצות, רצה לזרוק גם את הרימון אך לא הספיק. הרימון התפוצץ ומנחם נהרג במקום. למחרת נקבר בעין השופט. הוענקה לו דרגת סג"מ לפי פקודת מטכ"ל.

אלבום תמונות