דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי קופלוביץ חיים (קרול) ז"ל

בן רוזה ושמואל
נולד ברומניה
ב-י"ג אייר תר"צ, 11/5/1930
יחידות: הגדוד הראשון, גח"ל 47
בהכשרת מסילות
נפל בקרב במיבצע יפתח
ב-ו' אייר תש"ח, 15/5/1948
מקום נפילה: מלכיה
נקבר בחיפה
בן 19 בנפלו

קורות חיים

חיים קופלוביץ בן רוזה ושמואל נולד ב-11.5.1930 בעיר הוש שבמולדביה אשר ברומניה, ובלידתו נרשם בשם קרול. אמו נפטרה סמוך ללידתו והילד קרול גדל בבית סבו וסבתו אשר ככל הנראה אימצו אותו לאחר שאביו נשא אשה שניה. גמר ארבע כיתות של בית-ספר עממי ושתי מחלקות תיכוניות. על כל שעבר עליו בשנות מלחמת-העולם לא סיפר לחבריו דבר. כפי המשוער הצטרף אחרי המלחמה לארגון נוער חלוצי ויצא ב"נתיב-הבריחה". העפיל ארצה באניה "הגנה" והגיע ב-27.7.1946. הצטרף לחברת-נוער של "השומר הצעיר" בקיבוץ מסילות ועבד שם ברפת.
יחד עם חברת הנוער, חיכה ליום שבו תסתיים מסגרת "עליית הנוער" ויתגייסו לפלמ"ח. זה קרה מוקדם מן המתוכנן, עם הצהרת האומות המאוחדות בכ"ט בנובמבר 1947 על הזכות להקים מדינה יהודית בארץ ישראל. לאחר פחות משנה וחצי בארץ הפכה קבוצת נוער ג' להכשרה מגויסת, הכשרת מסילות, בפלוגה א' של הגדוד הראשון, גדוד העמק בחטיבת יפתח. כמו כל חברי ההכשרה, חיים המשיך לעבוד במשק והתאמן בנשק, זחל בשדות ועבר קורס למקלענים. עלה לגליל העליון, וחיים יחד עם רוב בחורי ההכשרה יצאו לאזור מלכיה, להערכות הגדוד כדי למנוע את הפלישה מלבנון, הצפויה עם הקמת המדינה. למחרת ההכרזה של בן גוריון על הקמת מדינת ישראל העצמאית, התחולל הקרב הקשה באזור הטרשים של מלכיה. זה היה הקרב הראשון שבו השתתף חיים, כמקלען. זה היה עבורו גם הקרב האחרון.
ביום ו' באייר תש"ח, ה-15 במאי 1948, נפל חיים במלכיה. חברו מנוער שלמה ברוש מספר על נסיבות נפילתו: "הוא נפגע מכדור במצח ובמצב אנוש הובלנו אותו באלונקה ובהמשך על גבי פרדה, דרך רמות נפתלי לראש פינה, אך לא ניתן היה להצילו". נקבר באילת-השחר. ב-21.9.1949 הועברו עצמותיו למנוחת עולמים בבית-הקברות בחיפה. שמו חקוק, יחד עם שאר חללי הגדוד הראשון באנדרטה לזכרם במלכיה.

אלבום תמונות