דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי ערבה שמואל ז"ל

בן נעמי וחיים
נולד בתימן
ב- חשוון תרצ"ב, 11/1931
יחידות: הגדוד השני
תפקיד: קשר
נפל בקרב בלווי שיירה לכפר דרום
ב-ו' אייר תש"ח, 15/5/1948
מקום נפילה: כפר דרום
נקבר בירושלים - הר הרצל, חלקת נעדרים
בן 17 בנפלו

קורות חיים

בן חיים ונעמי. נולד במרחשון תרצ"ב באייב שבתימן. הבן הבכור למשפחה מטופלת בילדים. בתרצ"ה עלה ארצה עם הוריו שהתישבו בשכונת נחליאל בחדרה. משעברו הוריו לעבודת הכשרה בארגון ההתישבות "גאולי תימן" בכפר-יעבץ הפסיק בגיל 13 את לימודיו בגלל הצורך לעזור להוריו. לווה כסף, קנה עגלת-יד ועבד בסבלות בחדרה. הסתפק למחיתו במחצית שכרו הדל ואת המחצית השניה נתן להורים.
את ידיעותיו היה משלים בשיעורי-ערב. אחר-כך עבד כפועל חקלאי, גם בין ערבים. כשהחלו ההתקפות הערביות התיצב לשירות שמירה בכפר, התאמן בנשק בין הנוטרים והמגינים, ולא פעם רץ בשירותי קשר תחת מטר כדורי האויב.
היה מסור מאד לתפקידיו ועל אף גילו הצעיר הוכר כלוחם מובהק ומאומן, ובפיו היה שגור הפסוק: "אשכיר חצי מדם... מראש פרעות אויב". אנשי הכפר השתדלו לגייסו לשירות קבוע בשמירה מקומית, אך תפקיד זה היה קל בעיניו, לא האמין שהאויב יעיז להתנפל על הכפר, שבלב הישוב העברי, ולבו נשאו להגן על אדמת ישראל "במקום מסוכן ממשי", בנגב.
בלי ידיעת הוריו נסע לתל-אביב והתנדב לשירות צבאי סדיר בגדוד השני של הפלמ"ח בחטיבת הנגב.
יצא עם גדודו לרוחמה והשתתף בקרבות ובנסעם כתגבורת לעזרת כפר-דרום, המרוחק והמנותק, ביום הראשון לפלישה המצרית ב-15.5.1948, נפל בשעת ההתקפה על השיירה בדרך.
מצבה לזכרו הוקמה בבית-הקברות הצבאי שעל הר-הרצל בירושלים.

אלבום תמונות