דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי שרז עמוס ז"ל

בן מלכה ויהודה
נולד במצרים - קהיר
ב-כ"א תמוז תרפ"ז, 21/7/1927
נפל בקרב במיבצע מות לפולש
ב-י"א תמוז תש"ח, 18/7/1948
מקום נפילה: משלטי חוליקאת - כאוכבה
נקבר בכפר ורבורג
בן 21 בנפלו

קורות חיים

עמוס, בן יהודה ומלכה, נולד ביום 21.7.1927 בקהיר שבמצרים. בנעוריו למד בבית-ספר צרפתי. גמר גימנסיה והחל לעבוד כפקיד. בשנת 1944 הכיר את תנועת "השומר הצעיר", נכנס לקיבוץ עליה ב' ועלה לארץ במדי-צבא בריטיים ב-15 באפריל 1946. עשה בהכשרה בקיבוץ כפר-מנחם וחצי שנה בתל-עמל. ב-1 במאי 1947 הצטרף לקיבוץ נחשונים.
מתון, רציני ובעל משמעת. עבד בגן-ירק ובעגלונות, בה התמחה עוד בהיותו בתל-עמל, ונבחר לשמש כסדרן עבודה. זמן קצר עבד בפלוגת עבודה בזכרון-יעקב ועם קביעת מקום ההתישבות הקבוע בחזלה שבנגב. היה מראשוני העולים שמה.
לפי דרישתו הנמרצת צורף למחלקת אנשי המשקים שבחטיבת הנגב שמתפקידם היה להגן על השיירות והדרכים. הוא לא ביקש נקם. היתה לפניו רק מטרה אחת: לגרש את הפולש הזר ולפתוח את הדרך לנגב. על מנת להציל את חבריו ואת מולדתו.
נפל בקרב בחוליקאת ב-18 ביולי 1948 בפריצת דרך ליד כאוכבה. נקבר ברוחמה. ב-26.6.1950 הועבר לכפר-ורבורג. זכרו הועלה בחוברת "בדרך למשלט" של קיבוץ נחשונים.

אלבום תמונות

רשימות לזכרו

רשימות לזכרו

לזכרו - אחיו

בן 22 היה עמוס כשנפל. חבר התנועה היה עוד בהיותו במצרים. חבר נאמן ומסור לכל ובפרט לתנועתו אשר את חייו הקדיש למענה. בערב חג הפסח שנת 1946 עלה ארצה עם כמה מחבריו. מיד עם בואו התישב באחד מקבוצי תנועתו. אחרי תקופה די ארוכה שעבד בקבוץ והתרגל לעבודה ולחברה נאלץ לעזוב את המקום הפורח ולנסוע למדבר השומם, לנגב, להתישבות, הוא קבל ברצון את ההודעה ונסע בתקוה לחיות ולפעול למען התנועה.
אך הרבה לפעול שם לא זכה. הוא נפל באחד הקרבות המכריעים בנגב ולא שב עוד.
ידים מורעלות של מרצחים ופראי מדבר ירו בך איך לא נבכה עליך וכתוב: "אל תבכו למת..." יום שחור ומר היה זה בשבילנו, אח, חבר יקר אבדנו.
ידענו מראש "אין כובשים את ראש הסלע אם אין קבר במורד".

אחיו


מידע נוסף נמצא בתא הנופל בחדר ההנצחה שבבית הפלמ"ח

רשימות לזכרו

לזכרו - חברו

הכרתי את עמוס כשהיה צעיר בן 12. הוא היה עוזר בזמן החפשי לאביו בחנותו. לא הכרתי אותו באופן אישי, אלא הייתי חבר של אחיו. בשנת 1943 נכנס עם חברה קטנה לתנועה. החברה הזו אורגנה והודרכה ע"י החבר יצחק לוי. הכוונה לארגן קבוצת צופים בוגרים לפתיחת קן בדהר. אחרי זמן מה החבר י.ל. נאלץ לצרף את הקבוצה הזו אלינו, לקבוצת הצופים הבוגרים של התנועה. קבוצה זו נדדה ממקום למקום מחוסר מקום קבוע. עמוס הצטרף אלינו עם יתר החברים.
עמוס היה בן אדם פשוט, שקט, מהר נכנס למסלול התנועה והתמסר לה, היה צעיר נתן את כל זמנו החפשי לתנועה. בשנת 1944 נכנס לקבוץ עליה "ב". עלה ארצה בשנת 1946. ערב פסח יצא את בית הוריו בלי להודיע להם, כאילו ברח.
אמו היתה חולה והוא היה האהוב במשפחה. לא הכרתי אותו בזמן שהותו בארץ, בגרעין, רק לפי ששמעתי נכנס לעבודה וחברי המשק שעבדו אתו היו שבעי רצון ממנו.
אחרי זה הכרתי אותו בתור חבר קבוץ. בשנת 1947 היינו יחד בפלוגת עבודה בזכרון יעקב. עמוס ידע להתידד עם יתר חברי המשקים שהיו אתנו. בעל הבית היה שבע רצון. על אף העבודה הקשה, היה עמוס חוזר מהעבודה כשבת צחוק על פניו.
בנובמבר 1947 עלינו לחזעלה, הוא התלהב ויצא עם הקבוצה הראשונה.
נפילתו ונפילת חברינו מחייבת אותנו להנציח שמם בבנין מפעלנו הקבוצי.

מאיר א.


מידע נוסף נמצא בתא הנופל בחדר ההנצחה שבבית הפלמ"ח