דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי רוטשילד צבי (אנריקה) ז"ל

בן חנה ובנימין
נולד בצ'ילה - סנטיאגו
ב-י"ב חשוון תרפ"ח, 7/11/1927
נפל בקרב במיבצע חורב
ב-ב' טבת תש"ט, 3/1/1949
מקום נפילה: רפיח
נקבר בגבעתיים - נחלת יצחק
בן 22 בנפלו

קורות חיים

רוטשילד צבי (אנריקה) בן בנימין וחנה. נולד ב-7.11.1927 להורים יוצאי פולין בסנטיאגו בירת צ'ילי. בן חמש נתיתם מאביו, שנספה בתאונת מטוס. שהה שנה עם אמו אצל משפחתה בפולין וכשחזרו לבואינוס-איירס, התחיל ללמוד בבית-ספר. אחרי שנים אחדות חזרו לסנטיאגו ואמו נישאה שנית. מסיבות משפחתיות הוחזק מספר שנים בפנימיה בבית-ספר ושם התפתחו בו מרדנות ונטיה להתבודדות ולעצמאות.
הצטיין בלימודיו וכשקיבל את תעודת-הבגרות במקצוע הביולוגיה נסע לארצות-הברית והתקבל למחלקת ההכנה לכניסה בפקולטה לרפואה באוניברסיטת ברקלי שבקליפורניה. אחרי חדשים מספר מאס בלימודים ויצא לנדודים. עבד במקצועות שונים, השתכר יפה. כך הגיע עד ניו-יורק שבע נדודים והרפתקאות. חזר ללימודיו בברקלי והתמסר להם ברצינות. מצא את מקומו בחברה ועסק בספורט. העדיף את השחיה "בגלל היותה ספורט אינדיבידואלי", כהסברתו. שאף להשתלם בפסיכיאטריה והחל עוסק בניסויים ספרותיים. בגלל מחלת אביו החורג, הוזעק טלגרפית הביתה, לנהל את העסק במקומו, ובשנתו העשרים נרתם לעבודה זו, שלא היתה לפי רוחו ובכל זאת עסק בה בכל הרצינות והאחריות.
הצטרף לחברות צעירים וצעירות משכילים והמשיך בהשתלמות, ביחוד במדעי-החברה. משהבריא אביו-חורגו, הכין את תעודותיו כדי לחזור לאוניברסיטת ברקלי, והנה נודע לו, שמדינת ישראל העומדת על נפשה וזקוקה למתנדבים מתפוצות הגולה. בלי היסוסים הצטרף לקבוצת מתנדבים מדרום אמריקה. היתה בו הכרה מלאה של ערך הרגע ההסטורי. הוא לא גדל באוירה של מסורת יהודית וכן לא השתייך לתנועת נוער שבה יוכל להכיר משהו מהרעיון הציוני. הוא הרגיש עצמו, בודאי בפעם הראשונה בחייו, בן לעם היהודי.
ביום הראשון להפוגה ב' הגיע לחיפה ואחרי ארבעה ימי חופשה להכרת הארץ התגייס לפלמ"ח ושירת במחלקה דרום-אמריקנית בגדוד הרביעי של הפלמ"ח, פלוגה ד', ויחד עם דרום אמריקאים אחרים שהגיעו אחריהם, היוו את המחלקה השניה. ההתלהבות המלחמתית של הישוב דבקה בו ונשא בהבנה את תלאות האימונים בתנאי שדה וקרב. חלק מהאימונים קיבל בגבעת-ברנר בשיטת הפלמ"ח, בצירוף עבודה במשק.
השתמש בחופשותיו הקצרות לסיורים לשם הכרת הארץ, ופעם קיבל חופשה לשבועיים לשם נישואיו עם חברתו במחלקה, שבאה גם היא כמתנדבת מצ'ילי. שימש כמתורגמן מאנגלית לספרדית בין המפקדים ובין חבריו הדרום-אמריקניים. אחרי שירות במחנות ומשלטים שונים נשלח עם מחלקתו להשתתף במבצע "חורב".
בשעת התקפה על משלט מצרי באזור רפיח גברה תעוזתו, על כורח הזהירות, ובקומו מעל הקרקע המואר ברקיטה של האויב כדי לגשת ולקחת מקלע-טומי של מצרי (גם הוא היה מקלען), נפגע ונפל בליל 3.1.1949 ונקבר בחלוצה. ב-20.7.1949 הועבר למנוחת-עולמים בבית-הקברות בנחלת-יצחק.

אלבום תמונות