דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

סמל בן שפר אבנר ז"ל

בן מלכה ויוסף
נולד בתל אביב, ישראל
ב-כ' חשוון תרצ"א, 11/11/1930
גוייס ב-1947
שרת בפלמ"ח - חטיבת הנגב
יחידות: חטיבת הנגב, הגדוד התשיעי - "הפשיטה"
תפקיד: מפקד כיתה - מ"כ
נפל בקרב במיבצע חורב
במלחמת העצמאות
ב-ג' טבת תש"ט, 4/1/1949
מקום נפילה: רפיח
נקבר בגבעתיים - נחלת יצחק
בן 19 בנפלו

קורות חיים

אבנר בן יוסף ומלכה בן שפר. נולד ב-11 בנובמבר 1930 בתל-אביב. גמר את בית-הספר העממי בהרצליה בשנת 1945. התחיל לעבוד בבית-החרושת למוצרי פליז "גולדשמידט את שואבה" בתל-אביב והמשיך את לימודיו בכתב על-ידי המכון הטכני להשכלה מקצועית. חבר "הנוער העובד" ומדריך בסניף תנועה זו בהרצליה.
בעל כושר גופני רב. הצטיין בספורט שימושי, בו הדריך בגדנ"ע. השתייך לגרעין התישבותי שעשה את הכשרתו בגינוסר. היה בגדנ"ע (גדוד השרון) מגיל 14 עד 16 וחצי. גמר קורס מ"כ גדנ"ע והדריך במחנה "עלומים" ילידי 1931, שהיו במסגרת הנח"ל בהכשרת גבת. עבד גם בבתי-המלאכה לתיקוני אוירונים בשדה-התעופה ברמת-דויד. ניחן ברגש מוסיקלי והפליא בנגינתו בחליל.
עבר לפלמ"ח לחטיבת הנגב. שם שירת בדרגת מ"כ סמל בפלוגת-הזחלים (מפקד כיתת זחלים). ישר ועז-נפש. תמיר, רזה ושרירי. ניחן בתבונה ובחוש הומור. בר יכולת ביצוע והשפעה על חבריו ופקודיו, בעל דמיון ויכולת תיאור.
על אף כשרונו הרב בהדרכה נחלץ לפעולות-קרב. באמרו למג"ד שלו: "לא אשלים עם כך לסיים את המלחמה הזאת בהדרכה בלבד". אחד המעשים הנועזים שלו, בשעת-דחק אחת, היה הטיפוס מחלסה למנרה בקו ישר לפסגת ההר. השתתף גם בטיסות אחדות מעל לשטחי קרב. לאחר גמר הפעולות במבצע "חורב" ("עין") נשלח גדודו, הגדוד התשיעי של חטיבת הנגב, והוא עמו, לכבוש את רפיח.
בשעת כיבוש המשלט השני החולש על רפיח הותקף הטור המשורין על-ידי מטוס אויב ובהתקפה זו נהרגו 4, וביניהם אבנר, ביום ג' בטבת תש"ט (4.1.1949). נקבר בבית- אשל.
ב-31.8.1949 הועבר למנוחת-עולמים בבית-הקברות בנחלת-יצחק.
"הנוער העובד" בהרצליה הוציא לזכרו חוברת "אבנר".

אלבום תמונות