דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי כהן נחמיה ז"ל

בן צילה ומרדכי
נולד בירושלים
ב-כ' תמוז תרפ"ד, 22/7/1924
תפקיד: מקלען
נפל בקרב
ב-י"ז אייר תש"ח, 26/5/1948
מקום נפילה: גבעת הרדאר
נקבר בקיבוץ קרית ענבים
בן 24 בנפלו

קורות חיים

כהן נחמיה בן מרדכי וצילה. נולד ב-22 בחודש יולי 1924 בירושלים. בשנת 1932 התיתם מאביו והוכנס לבית-היתומים "דיסקין". שם גמר בית-ספר עממי, למד את מלאכת נגרות הרהיטים. כשעזב את המוסד עבד במקצוע זה, אף השתכר יפה. עוד בצעירותו הצטרף ל"הגנה" והשתתף בפעולות המחתרת.
בשנת 1943 התגייס כחבר פעיל לפלמ"ח. היה בהכשרה מגויסת באשדות-יעקב והשתתף בפעולות נגד השלטון הבריטי בשרונה, פיצוץ "הגשרים", העלאת מעפילים ועוד. היה בין אסירי ה"הגנה" שנשלחו למחנה-המעצר ברפיח. במלחמת-השחרור נלחם בחזית ירושלים במסגרת הגדוד השישי של הפלמ"ח.
השתתף בפריצת הדרך עד שער-הגיא וכיבוש משלטים בסביבה. בפי חבריו נקרא "המקלען" בה"א הידיעה. נפצע בפריצת הדרך לעיר העתיקה, בהר ציון, אך ניצל בנס, כאשר כדור פגע בחזהו ושרט בו שריטה. באותה עת הועבר נחמיה לגדוד החמישי של הפלמ"ח. חזר הביתה לחופשה קצרה, אבל לא בקשות המשפחה ולא תחנוני ארוסתו השפיעו עליו להמתין לפחות עד שיחלים כליל. יצא שנית לחזית בעודו חבוש אף כי רשאי היה להשאר ולהחלים.
השתתף בהתקפת-נגד על גבעת הראדאר, שעל-יד מעלה-החמישה, ב-26.5.48 לאחר שהמקום נכבש על-ידי הלגיון הערבי, מפעולה זו לא חזר. נקבר בקרית-ענבים.

אלבום תמונות