דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

רב"ט פת ברוך ז"ל

בן הניה ומשה
נולד בפולין
ב-ד' אלול תרפ"ד, 3/9/1924
יחידות: גדוד מוריה
נפל בקרב במחלקת הל"ה, בדרכה לגוש עציון
ב-ה' שבט תש"ח, 16/1/1948
מקום נפילה: סמוך לכפר צוריף
נקבר בירושלים - הר הרצל
בן 24 בנפלו

קורות חיים

פת ברוך בן משה והניה. נולד ביום ד' באלול תרפ"ד (3 בספטמבר 1924) בביאליסטוק-פולין, למשפחה ציונית שומרת-מסורת. בהיותו בן שתים-עשרה עלה עם משפחתו ארצה. למד בבית-הספר הדתי-לאומי "תחכמוני" בעיר-הולדתו והמשיך בבית-הספר הריאלי "תחכמוני" בתל- אביב. בסיימו את לימודיו התיכוניים התגייס ליחידה הדתית במשמר-החוף. בשנת 1943 נכנס לאוניברסיטה, למד מדעי-הטבע ועמד לסיים את חוק לימודיו בשנת 1948. הרבה להתעניין במדעי-החברה והגה בתורת המרכסיזם. עודו משעשע את נפשו בתקווה להתחיל במקצועו החדש, והמצב בארץ. הלך והחמיר. נטש את לימודיו ויצא לקורס להדרכה. אימו ברכה אותו: "הנני שמחה שנטעתי בלבך את הרעיונות וההרגשות, שפעמו ופועמים בליבי. מאושרת אני, שזכיתי לראותך מגשימם. לך בני בדרך שמורה לך המצפון ואני אתפלל לשלומך".
מטובי המדריכים בחי"ש ירושלים. מסור בכל מאודו לענייני ההגנה. שהה לעיתים קרובות בגוש-עציון כמדריך בקורסים. השתתף בהגנת גוש עציון בעת ההתקפה הראשונה, את הרי חברון, למד להכיר כל עמק וכל גיא, העביר את שיירת האמהות והטף מהקבוצה לירושלים. בדבריו האחרונים עם ביקורו האחרון בת"א אמר בין היתר: "... כוח ההכרעה אינו נתון בידי הכוח הגשמי. יש כוח נעלה יותר, אשר לו השליטה על העולם".
חזר עם מחלקת הל"ה גוש עציון. עמהם נפל בהרי חברון ביום ה' בשבט תש"ח (16.1.1948), והובא לקבר-אחים בכפר-עציון. אחרי שנה ומחצה, ביום כ"ה במרחשוון תש"י (17.11.1949) הועלו עצמותיו עם עצמות כל חללי גוש עציון למנוחת-עולמים להר-הרצל בירושלים.

אלבום תמונות