דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

פקד (גמלאי) קובליו זאב וילי ז"ל

בן אסתר ונתן
נולד ברומניה
ב-1929
גוייס ב-1947
שרת בפלמ"ח - חטיבת יפתח
יחידות: הגדוד הראשון, חטיבת יפתח, פלוגה א
בהכשרת מסילות
תפקיד אחרון: מפקד כיתה - מ"כ
שוחרר ב-1949
נפטר ב--ה' תשרי תשעח, 25/9/2017
נקבר בירושלים

קורות חיים

זאב נולד ב- 1929 בעיר חושי ושמו הפרטי היה וילי. אביו היה בעלי חנות בגדים והמשפחה התגוררה ברובע יוקרתי. ב-1941 הוחרמו בתי מסחר בבעלות יהודית ברומניה שהייתה בעלת ברית של גרמניה הנאצית. אביו נשלח לעבודת כפייה במחנה ידוע לשמצה אך אמו השכילה להעביר את העסק על שם שותף לא יהודי שחלק עימה את ההכנסות. זאב, הבכור בשלושת הילדים, עזר מעט לפרנסת המשפחה, אך בטרם מלאו לו 14 נאלץ לעזוב לימודים ועבודה וגויס לעבודת כפייה בשדה תעופה צבאי ששירת את צבאות גרמניה ורומניה. באוגוסט 1944, עם כניעת רומניה לבעלות הברית, חזרו תנועות הנוער הציוני לפעול בגלוי וזאב הצטרף לתנועת "השומר הצעיר". אז גם עיברת את שמו. באביב 1945 עלה לארץ באוניית המעפילים "מקס נורדאו" שהפליגה מקונסטנצה, אך נלכדה על ידי הבריטים ונוסעיה נכלאו לזמן-מה במחנה עתלית. עם שחרורו, יחד עם קבוצת חברי התנועה, זאב נשלח במסגרת "עליית הנוער", קודם בקיבוץ שער הגולן ובהמשך לקיבוץ מסילות, לחברת נוער ג'. בקיבוץ למד ועבד, בעיקר בגינות נוי. 
בסתיו של שנת 1947 גויס עם עוד כמה חברים לחי"ש ולאחר החלטת האומות המאוחדות בכ"ט בנובמבר 1947 על הקמת מדינה יהודית התגייס לפלמ"ח עם קבוצת נוער ג', היא הכשרת מסילות. הוא סיים קורס מקלענים, היה מקלען בפלוגה א' בגדוד הראשון וכאשר הגדוד עלה לגליל במסגרת חטיבת יפתח, נשלח לקורס מ"כ בדליה. לימים סיפר: "אולי בכך ניצלו חיי. חברנו חיים קופילוביץ היה מספר 2 שלי במקלע. בקרב הראשון במלכיה צלפי האויב חיפשו במיוחד את מפעילי הנשק האוטומטי וחיים נהרג". בסיום הקורס השתתף בקרבות הגדוד הראשון בחזית המרכז. עם הקמת צה"ל קיבל מספר אישי 80726. בירידת הגדוד לנגב המנותק, רגלי, בין קווי הצבא המצרי, עשה את הדרך ארבע פעמים בזו אחר זו, מוביל קבוצות לוחמים ולוחמות. בנגב מילא מדי פעם תפקידים שהיו  למעלה מהסמכתו כמפקד כיתה: פעם כמ"מ ופעם כרב-סמל של פלוגה א'.
בסיום מלחמת העצמאות השתחרר מצה"ל והתגייס למשטרת ישראל. במשטרה מילא תפקידים שונים, בצפת, בטבריה ובירושלים, עד שהשתחרר בדרגת פקד ב-1964. בחיים האזרחיים היה, בין השאר, מורה לנהיגה ומנהל קואופרטיב לאחזקת בניינים. בנישואים ראשונים, לחברתו מנוער ומהפלמ"ח חוה זליגמן, נולדו לזוג הבנים יגאל ומירון. בנישואים שניים, לאסתר, עימה הקים משפחה דתית, נולדו הבנות יעל ומיכל והבן יואב. זאב נפטר ב-ה' תשרי תשע"ח, 25.09.2017 בירושלים, בה התגורר, מוקף ילדיו וצאצאיהם. על המצבה נחקק כמצוותו שהיה חבר פלמ"ח.
(הפרטים נמסרו על ידי תהילה עופר, מבוססים על הספר "נעורינו" בעריכתה)
 

אלבום תמונות