דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

לוחם גמר מרדכי מוטקה ז"ל

בן חיה ובנימין
נולד ברומניה
ב-28/12/1928
עלה ב-1945
גוייס ב-1947
שרת בפלמ"ח - חטיבת הראל
יחידות: הגדוד החמישי - "שער הגיא", חטיבת הראל
בהכשרת גזר – היוגבים, חבר הקבוצות
תפקיד אחרון: לוחם
שוחרר ב-1949
נפטר ב-12/12/2010

קורות חיים

מרדכי (מוטקה) גמר, נולד בעיר דורוהי ברומניה  ב-28 בדצמבר שנת 1928. את המלחמה העביר כילד במחנה  עבודה בטרנסניסטריה  עם אמו חיה ומשפחתה בתנאים קשים מאד. מחלות רעב , ובחובת עבודת כפייה. אמו נפטרה במחנה בזרועותיו ממחלת טיפוס. הוא נשאר בודד במחנה ונאלץ לשרוד בקושי גדול. למזלו אספו את היתומים והעבירו אותם לבית יתומים. בשנת 1945 בהסכם מיוחד שיחררו אותם והם עלו לארץ ישראל. היתומים הועברו לבתי ספר בארץ . מוטקה עם קבוצת חברים מבית היתומים הועברו  לבית ספר לשתלנות וגננות בפתח תקוה. מקום זה היה לבית. האמהות בית של המקום היו לחברה הצעירים כמו אמהות  המקום נתן ביטחון חינוך ואהבת לארץ ישראל. בית ספר זה היה פנימיה לבנות צבריות שקלטו את העולים החדשים ועזרו להם. בשנת 1947 כשסיימו את הלימודים, מוטקה עבר עם חבריו להכשרה בקיבוץ גזר. הם התאמנו ועבדו במסגרת הפלמ"ח. בשנת 1948 גויס לפלמ"ח לחטיבת הראל  ושרת בגדוד החמישי, בפיקודו של ישכה שדמי. בקיבוץ חולדה. שם גרו באוהלי סיירים והתאמנו אימונים צבאיים. מכאן התחילו בליווי השיירות לירושלים אשר הייתה מנותקת באותם ימים. בתאריך 10.5.48 נפצע מוטקה אנושות בשער הגיא. כדור חדר לצווארו ויצא דרך הפה. חברו הטוב שלמה מעוז נשא אותו כאשר הוא בטוח שהוא מת. בנקודת האיסוף הניחו אותו עם המתים. למזלו הטוב, רופא שעבר במקום גילה שעינו פקוחה. העבירו אותו להדסה ירושלים. ומשם בטיסה בפייפר לבית חולים תל השומר. במהלך הפינוי היה חשש גדול מאד למותו מחוסר דם והחובש שליווה אותו תרם דם  שהועבר ישירות למוטקה. 
במשך שנתיים עבר טיפולים קשים וההחלמה הייתה איטית. בבית חולים תל השומר פגש את רעייתו חיה שהייתה אחות בבית החולים וטיפלה בו. חיה הייתה ילידת הארץ וילידת ירושלים. מוטקה זכה במשפחה חמה ותומכת.
במשך שהותו בבית חולים תל השומר שהיה בית חולים צבאי. התחבב מאד על מפקד בית החולים  ד"ר חיים שיבא. והוא גייס אותו לחייל הרפואה . עד שנת 1965 היה קצין בחיל רפואה. כשפרש מהחיים בצבא. עבד באופן עצמאי . ועשה חייל לו ולמשפחתו.
למוטקה נולדו שני ילדים . 6 נכדים  ושישה נינים. זכה להקים משפחה לתפארת, שלושה דורות של קצינים. בצה"ל. 
מוטקה היה פעיל מאד בבית הלוחם. כאשר יצא לפנסיה, כל יום נפגש עם חבריו ומפקדו לשעבר ישכה שדמי. הם סגרו מעגל. כמו כן חבריו מהפלמ"ח. נשארו חבריו הטובים ביותר עד יום מותו במיוחד שלמה מעוז חברו הטוב. 
ב-12 בדצמבר שנת 2010 הלך מוטקה גמר לעולמו. לאחר מחלה. מוקף בבני משפחתו.
בקשתו האחרונה טרם מותו הייתה שעל קברו יהיה סמל הפלמ"ח . ובקשתו קוימה. 

מסר את המידע: הנכד, תמיר גינדין.


אלבום תמונות