דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

צור משה מוסה גנדץ ז"ל

נולד בקרית ענבים, ישראל
ב-1929
גוייס ב-1946
יחידות: הגדוד הרביעי, חטיבת הראל, פל' ג'
תפקיד אחרון: לוחם
שוחרר ב-1949
נפטר ב-15/6/2005
נקבר בקיבוץ עינת

קורות חיים

משה ( מוסה גנדץ) צור - קווים לדמותו
משה או בפי חבריו משהל'ה נולד ב-1929 בקרית ענבים. משפחתו עברה למגדיאל והוריו החליטו לפתח את משקי בעלי החיים (תרנגולות ופרות). התחנך בכפר הנוער מאיר שפיה. 
בשנת 1946 בהיותו בן 17 התגייס לפלמ"ח לפלוגה ג' בדגניה א'. במסגרת זו עסק הן כמדריך קפ"פ והן בהברחת נוער יהודי מסוריה ולבנון אל קיבוצי הצפון שקלטו נוער זה. בתחילת 1948 סופח משה לגדוד הרביעי של הפלמ"ח והיה איש שיירות האספקה לירושלים שנסעו בדרך בורמה. ב- 1948 היה לאחד ממייסדי קבוץ צרעה ושם החל את חברותו באג"ד. החתונה לא איחרה לבוא ב-1950 נשא לאשה את רבקה לבית כהן.
בשנת 1956 היה משה אחד מקבוצה מצומצמת של 10 חברי אג"ד שהגו את הרעיון להקים מחלקת הטיולים באג"ד.  קבוצה מצומצמת זו שהיו קורס מורי הדרך הראשון באג"ד,  ייסדה את "חוג המשוטטים" שעסקו בסימון שבילי טיולים בארץ. עד היום נעליו של משה יצוקות בבטון ונמצאות ב"מעלה ברך" שבתמנע.
לאור שליטתו בשפה הגרמנית, בסוף שנות החמישים היה משה חלק במערכת הלאומית שעסקה בנורמליזצית היחסים עם גרמניה. לאור ניסיונו הרב, חלקו היה בהכנת מערכת טיולים בארץ לבני נוער גרמנים. במשך כעשור עסק משה במקביל לעבודתו באג"ד במפעל חשוב זה. משה זכה לקבל את עיטור אזרח הכבוד של העיר קלן על הצלת חייו של נער גרמני באחד הטיולים 
לאורך כל שנות חברותו באג"ד ולאחריה עד צאתו לפנסיה הדריך משה קבוצות מטיילים ותיירים כאשר התנ"ך היה עבורו ספר ההדרכה שלאורו הוביל את הקבוצות בכל רחבי הארץ. אהבת הארץ ובקיאותו הרבה בתנ"ך מחד ובברית הישנה והחדשה  מאידך הפכוהו למומחה ומייסד טיולי הנצרות לארץ הקודש וככזה נבחר כעובד מצטיין בתיירות מטעם משרד התיירות.
לאחר צאתו לפנסיה המשיך משה את פעילותו הציבורית באגודת מורי הדרך כנציג האגודה בהסתדרות.
משה נפטר ב- 15 ליוני 2005 ונקבר בקיבוץ עינת. 
 

אלבום תמונות