דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

דור ההמשך של הפלמ"ח

הקמת דור ההמשך ומטרותיו

לייסוד "דור ההמשך" של עמותת "דור הפלמ"ח" קדמה הצטרפות ספונטאנית של כמה מבני הדור השני והדור השלישי של חברות וחברי הפלמ"ח.
הצטרפות זו נבעה מתוך תחושת גאווה, הזדהות עם "דרך האבות" וחשיבותה ההיסטורית של דרך זו ואף מהבנת הצורך ביצירת המשכיות עתידית לדור הפלמ"ח.
בשנת 2007 יזם האלוף בדימוס שייקה (ישעיהו) גביש את הקמת "דור ההמשך" כחלק מעמותת "דור הפלמ"ח" שהוא עומד בראשה.
הנהלת העמותה אישרה את הקמתו הרשמית של "דור ההמשך" וצירפה להנהלה נציגים מטעמו - צחקי שריג, יפתח יעקב ואבי עופר. אבי עופר לקח על עצמו לרכז את דור ההמשך, לבנות תשתית לפעילות ולפנות אישית לבני הדור השני והשלישי לשם הצטרפות לדור ההמשך.

מטרות דור ההמשך מגוונות ובבסיסן ההבנה הפשוטה שבאה עת להתייצב לצד הורינו הפלמחניקים, לחלוק עמם את המשא ואף להובילו הלאה בבוא היום. המטרות כוללות:

 • שמירה על הבית - בית הפלמ"ח - שימשיך לשמש מרכז ידע למורשת הפלמ"ח, לזיכרון חלליו ולהתכנסות חבריו וחברותיו וכל פעילות אחרת המתבצעת ושתתבצע בין כתליו ברוח זו.
 • תפעול שוטף של העמותה - עמותת דור הפלמ"ח - על מוסדותיה השונים, שתוסיף להתקיים ולפעול ברוח הפלמ"ח, על פי תקנון העמותה והמטרות הרשומות בו.
 • ארגון אירועים לשימור ההווי הפלמחאי, דוגמת ערבי השירה הנערכים בבית הפלמ"ח.
 • ארגון פעילויות להכרת תולדות הלחימה בגזרות השונות, דוגמת סיורי המורשת הנערכים ברחבי הארץ.
 • ארגון פעילויות אזוריות מחוץ לבית הפלמ"ח, דוגמת הפעילות בעיר מודיעין-מכבים-רעות, להנחלת מורשת הפלמ"ח וערכיו, במיוחד בקרב בני הנוער.

פעילות חברי/ות דור ההמשך, כמו גם פעילות הפלמחניקים/יות, נעשית כולה בהתנדבות.

כנס היסוד הרשמי של דור ההמשך נערך ב-15 במאי 2008, בחורשת בית הפלמ"ח, בהשתתפות כ-200 חברי דור המשך. מאז הרחיב דור ההמשך את מספר חבריו והוא מונה כ- 720 חברים - בנים ובנות של פלמ"חניקים, נכדים ואפילו נינים.

חברי דור ההמשך החברים בעמותת דור הפלמ"ח - הרחבת השורות
על פי תקנון העמותה, רשאים בני משפחה של חברי הפלמ"ח ומשפחות חלליו להצטרף לעמותת דור הפלמ"ח. מעל 575 חברי דור המשך כבר רשומים כחברים בעמותת דור הפלמ"ח, אך אין די בכך. המשך קיומה של עמותת דור הפלמ"ח בעתיד תלוי בבסיס איתן של בני דור ההמשך ובהצטרפות נרחבת של חבריו לחברות בעמותה.
הרחבת השורות חיונית הן בשותפות פעילה בוועדות, במועצה, בהנהלה, ב'אוצר התמונות', באירועים, ובפרויקטים שונים והן בהיבט התשלום השנתי של דמי החבר, המאפשרים את הפעילות השוטפת של העמותה.
לרישום לדור ההמשך ולחברות בעמותת דור הפלמ"ח, ולהצטרפות לרשימת הקשר, נא לפנות למרכז דור ההמשך, יחיעם חורב, palmach.org@gmail.com

חברי/ות דור ההמשך הנושאים בתפקידים רשמיים בעמותת דור הפלמ"ח
חברים בהנהלת העמותה - אסנת מרדור, צחקי שריג, יחיעם חורב.
חברים במועצת העמותה - אבי עופר, איתן דפני, אסנת מרדור, יואב רגב, יואל מרשק, יחיעם חורב, יפתח יעקב, ירון רם, מירה גרנות, עומר גביש, צחקי שריג, רונן ברוקשטיין.
מרכז דור ההמשך - יחיעם חורב.
מרכזת ועדת החברים ואירועי המורשת - אסנת מרדור.

מערך המתנדבים של דור ההמשך
מטרת מערך המתנדבים אשר הוקם מבין חברי דור ההמשך ושוחרי המורשת של הפלמ"ח - יצירת קבוצה פעילה ותורמת, השותפה לפעילות הנעשית בבית הפלמ"ח, בעלת תחושת שייכות ומחויבות לעמותת דור הפלמ"ח, ולשימור המורשת.
בראש מערך המתנדבים עומד רוני זהבי - חבר דור ההמשך, בן ללוחמי פלמ"ח.
להצטרפות למערך המתנדבים של דור ההמשך נא לפנות לרוני זהבי, ronipalmach@gmail.com

פעיולויות ביוזמתם של חברי דור ההמשך
סיורי מורשת שהתקיימו עד כה, באחריות יואב רגב ואבי עופר ובסיועם של איתן דפני וירון בכר:

 • יוני 2008 - גשר בנות יעקב וגשר אל-חמה.
 • אפריל 2010 - אתר הקרבות במשמר העמק ומערת הפלמ"ח.
 • יולי 2010 - נבי-יושע, מלכיה, סעסע-סאסא.
 • ספטמבר 2010 - מצדה.
 • נובמבר 2010 - המערכה על הדרך לירושלים - קסטל, הרדאר, קריית-ענבים.
 • אפריל 2011 - בנתיבי "קו צינור המים לנגב".
 • מאי 2012 - מבצע "דני" - גזרה מזרחית באזור מודיעין.

ערבי שירה - אורגנו על-ידי יואב רגב ואסנת מרדור:

 • כ"ט בנובמבר 2009 - ערב שירי פלמ"ח.
 • מרץ 2010 - ערב שירי נתן אלתרמן, בסימן 100 שנים להולדתו.
 • אוגוסט 2010 - 65 שנים להעפלה - כנס פלי"ם.
 • כ"ט בנובמבר 2010 - ערב שירי תנועות הנוער.
 • יוני 2011 - ערב שירי פלמ"ח והשקת הספר "פלמ"ח - לפקודה תמיד אנחנו".
 • כ"ט בנובמבר 2011 - ערב שירה בסימן "השיבולים שבחרב".

‏הנצחת מורשת חטיבת יפתח בעיר מודיעין-מכבים-רעות, בהובלת מירה גרנות ואביה הפלמחניק יעקב גת:
‏הפעילות בעיר מודיעין מתקיימת מאז 2006, בשותפות נאמנה ונלהבת של ראש העיר, של ראש תחום תרבות ושל אנשי מנהל החינוך. הפעילות כולה ממומנת על-ידי עיריית מודיעין-מכבים-רעות.
בשלב הראשון נחנך, בטקס מרשים ובהשתתפות לוחמי חטיבת יפתח בעבר ובהווה, הפארק על-שם חטיבת יפתח, למרגלות אחד מאתרי הקרבות של חטיבת יפתח בעיר - אל בורג', היא גבעת תיתורה.
בהמשך התגבשה פעילות סדירה הכוללת:
אירוע שנתי מסורתי הנערך לכבוד לוחמי חטיבת יפתח תחת הכותרת "צועדים ומצדיעים לחטיבת יפתח", במסגרתו צועדים הפלמחניקים לוחמי חטיבת יפתח לצד חיילי חטיבת יפתח של ימינו, יחד עם תלמידי בתי הספר, תנועות הנוער ותושבי העיר. הצעדה, המלווה בהסברים ובפעילויות של תנועות הנוער מתקיימת בין שני אתרי לחימה בעיר ומסתיימת בפארק על-שם חטיבת יפתח, שם נערך המופע ואירוע ההצדעה.
פעילות שוטפת, במהלך כל השנה, להנחלת מורשת חטיבת יפתח, בבתי הספר ובתנועות הנוער בעיר.
כל תלמידי שכבת ט' בעיר מודיעין-מכבים-רעות, כ-1200 תלמידים, לומדים מדי שנה על הפלמ"ח ועל חטיבת יפתח, מסיירים בגבעות הלחימה באזור מודיעין ומבקרים בבית הפלמ"ח - הכל במסגרת של"ח. בתנועות הנוער נעשית פעילות הסברה, בעיקר לשכבה הבוגרת, על פי דרישת הסניפים.


פתיחת האפשרות לתשלום דמי-חבר בכרטיס אשראי ולתרומה בגובה דמי חבר- ביוזמת אבי עופר ויחיעם חורב.
מאז ומתמיד תשלום דמי החבר לעמותת דור הפלמ"ח נעשה במשלוח שיק בדואר ישראל לעמותה. כדי לפשט את תהליך התשלום, פתחנו אפשרות נוספת לתשלום דמי החבר לעמותה - בכרטיס אשראי דרך האינטרנט.

לתשלום דמי חבר באשראי

דרכי הקשר עם חברי דור ההמשך, שוחרי המורשת ופלמחניקים שהצטרפו לרשימת הקשר
התקשורת בין חברי דור ההמשך נעשית בעיקרה במיילים וכוללת דיווח שוטף ועדכונים על פעילויות ואירועים הנעשים בבית הפלמ"ח ומחוצה לו, מטעם העמותה ומטעם דור ההמשך.
ברשימת הקשר של דור ההמשך מכותבים כ-720 חברי דור המשך, מתוכם כ- 575 הרשומים כחברים בעמותת דור הפלמ"ח ומעל 300 פלמחניקים.
נוסף עליהם, הצטרפו לתפוצה גם כ-120 שוחרי מורשת הפלמ"ח - חברים שאינם קשורים בקשר משפחתי עם הפלמ"ח אבל מזדהים עם ערכיו ומעוניינים להתעדכן ולהשתתף בפעילויות העמותה.
סה"כ מונה תפוצת המייל של דור ההמשך כ-1150 חברים ובהם יחידים, זוגות ומשפחות.

רישום חברי/יות דור ההמשך באתר בית הפלמ"ח
לרישום לדור ההמשך ולחברות בעמותת דור הפלמ"ח, להצטרפות לרשימת הקשר, להצטרפות למערך המתנדבים, תשלומים, טפסים ושאר השאלות - אנא לפנות למרכז דור ההמשך, יחיעם חורב, palmach.org@gmail.com.


להורדת טופס הרשמה - לחץ כאן

מטרת מערך המתנדבים אשר הוקם מבין חברי דור ההמשך ושוחרי המורשת של הפלמ"ח - יצירת קבוצה פעילה ותורמת, השותפה לפעילות הנעשית בבית הפלמ"ח, בעלת תחושת שייכות ומחויבות לעמותת דור הפלמ"ח, ולשימור המורשת.