דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי קוטר אברהם שמואל "שמי" ז"ל

בן חנה ואפרים
נולד ברומניה
ב- תרפ"ט, 1929
יחידות: הגדוד החמישי - "שער הגיא"
תפקיד: חובש
נפל בקרב
ב-ט' אב תש"ח, 14/8/1948
מקום נפילה: משלט חירבת אבו-לחם
נקבר בירושלים - הר הרצל
בן 19 בנפלו

קורות חיים

שמואל בן אפרים וחנה, נולד בשנת תרפ"ט (1929) בדרוחוי שברומניה. בגיל ארבע נתייתם מאמו. אביו שהיה זקן לא יכול היה לטפל בו ואפרים אומץ ע"י קרוב משפחה. בבית הספר הצליח יפה בלימודיו, אך הם הופסקו עקב השתלטות הפשיסטים והנאצים ברומניה, שערכו כמה פעמים טבח ביהודי עירו ולעיניו רצחו את אביו הזקן. הוא עצמו ניצל בנס. אחר-כך גורש עם משפחתו ושארית היהודים למחנה בטרנסניסטריה, שם מתו לעיניו כמה מבני משפחתו. אחרי 4 שנות סבל חזר עם הכיבוש הרוסי לרומניה והצטרף לתנועת "גורדוניה". בשנת 1946 עלה ארצה בשיירות של "עליית הנוער" באניה "טרנסילבניה" ויחד עם קבוצתו נשלח לחינוך ולהכשרה בבית הספר לשתלנות וגננות בפתח תקוה. ב-1947 עבר עם ההכשרה לקבוצת גזר, שם עבד ועבר אימונים.
בחורף תש"ח השתתף בפעולות ה"הגנה" בסביבה, אחר-כך התגייס לחטיבת "הראל" בפלמ"ח וסיים קורס סיירים וחבלנים. השתתף בהדיפת האוייב מקבוצת גזר ובקרבות שהיו נטושים אז בדרך לירושלים. היה אמיץ וכמעט כל ערב יצא לפעולה.
ביום תעשה באב תש"ח, 14.8.1948, צורף כחובש ליחידה שלחמה במשלט אבו לחם באזור ירושלים. מקרב זה לא חזר. תוך כדי הנסיגה - אבדו עקבותיו. בן 19 בנפלו.
מצבה לזכרו הוקמה בבית-הקברות הצבאי שעל הר-הרצל בירושלים.
בשנת 2004, איתרה היחידה לאיתור נעדרים של צה"ל את קברו עליו היה רשום 'אלמוני' וב-17.1.2005 נערך טקס גילוי המצבה בהר הרצל בירושלים.

אלבום תמונות