דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי שיק צבי ז"ל

בן רחל ואשר-אנשל
נולד בהונגריה
ב-י"א שבט תרפ"ו, 26/1/1926
יחידות: הגדוד הראשון
נפל בקרב
ב-י"א תמוז תש"ח, 18/7/1948
מקום נפילה: שילטא (חירבת כוריכור)
נקבר בירושלים - הר הרצל
בן 23 בנפלו

קורות חיים

צבי בן אשר-הנשל ורחל, נולד ביום י"א תרפ"ו (26.1.1926) בהונגריה. בילדותו חונך חינוך יהודי מסורתי, לו היה נאמן כל ימיו. עם בוא הגרמנים להונגריה, בשנת 1944, נותק מבית-הוריו ועבר את מחנות-המות. עם שחרור מחנה "דכאו 4" הוצא בנס מבין הגופות המתים, הוכנס לבית-חולים וחזר לאיתנו.
בתחילת שנת 1946 עלה ארצה באנית-המעפילים "מכס נורדוי". הסתגל לחיי הישוב. עבד בבניין, ובערבים היה עוסק בלימודים, ובשעות הפנאי תמך בעולים החדשים, מלמדם עברית ומקרבם לבעיות הארץ. נכון תמיד לעזור לזולת.
במרץ 1948, התגייס לפלמ"ח לגדוד הראשון, פלוגה ב', בטירת-צבי. צורף לפלוגה הדתית שבחטיבת "יפתח" ולחם בכל הקרבות בהם השתתפה - מהדיפת ההתקפה הסורית בקרב מלכיה ועד הירידה לצריפין והשתתפות בעשרת ימי הקרבות שבין הפוגות א' וב' בקרבות ענבה, קבאב ודניאל, בהם הצטיין כמקלען.
עם סיום הקרבות ב"מבצע דני" הוטל על פלוגתו לתפוס את המשלט החולש על כביש רמלה-לטרון. בליל ה-17-18 ביולי 1948 כבשה חטיבת "יפתח" פלמ"ח את מרחב שילטא, חירבת-אל-בורג', ביר-מעין, תל-שילטא ורכס חירבת קוריקור. בהתקפת נגד משוריינת של הלגיון הערבי נהדף הכח הפלוגתי מרכס קוריקור. ניתנה פקודת נסיגה. אליהו נפצע בכתפו ולא יכל לעמוד בנסיגה המהירה.
נפל ביום י"א בתמוז תש"ח (18.7.1948). הוא למנוחת עולמים בהר הרצל בירושלים.

אלבום תמונות