דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי שולרר יוסף ז"ל

בן ברטה ויהושע
נולד בגרמניה - המבורג
ב-י"ד תמוז תרפ"ז, 14/7/1927
נפל בקרב
ב-ב' סיוון תש"ח, 9/6/1948
מקום נפילה: בית ג'ירג'ה
נקבר בירושלים - הר הרצל, חלקת נעדרים
בן 20 בנפלו

קורות חיים

בן יהושע וברטה. ב-14 ביולי 1927 בהמבורג, גרמניה. למד בתלמוד תורה ובגימנסיה כללית. באוקטובר 1938 גורש יחד עם הוריו מגרמניה לפולין. בפולין נכלאה המשפחה במחנה-הריכוז בזבונשין ומשם הוגלתה לעיר טרנוב. עם פרוץ מלחמת-העולם השניה ברחו בני המשפחה לסטניסלוב, בה למד יוסף בגימנסיה העברית. משם נדדו שוב לטרנוב ושכלו אח ואחות. ב-1940, כשצבאות הסובייטים נכנסו לעיר, נשלחה המשפחה לסיביר ושהתה שם בתנאים קשים עד אפריל 1946. בסיביר שכלה המשפחה את האב והדאגה לגורל האם והאחות הקטנה שנותרה בחיים הוטלה על יוסף.
במאי 1946 הגיעו שרידי המשפחה לגרמניה דרך פולין. בעברם את שטטין הצטרף יוסף ל"השומר הצעיר" וקיבל על עצמו להעביר 42 משפחות מפולין לגרמניה. באוגוסט אותה שנה הגיע למחנה ברגן-בלזן, שירת בו כשומר, והיה לעזר ליושבים בו. באותו מחנה הציעו לאמו סכום כסף גדול תמורת תעודותיו של אחד הבנים שנספה, אך היא סירבה ויוסף מסר אותן לאחד היתומים, שהשתמש בהן לשם נסיעתו לאמריקה. יוסף עצמו יכול היה להגר לארצות-הברית, מאחר שדודו שלח לו משם את כל התעודות הדרושות, אך הוא דחה את ההזמנה, כי מטרתו היתה ברורה לפניו. במאי 1947 עלה לארץ והחל לעבוד בבניה.
בפרוץ מלחמת-השחרור פנה ללשכת הגיוס, אך לא התקבל לשורות הלוחמים בגלל מצב בריאותו והיותו בן יחיד לאמו. הובטח לו שירות בעורף, אך יוסף תבע שירות פעיל. לאחר כמה חדשים, משלא קיבל כל תשובה על פניותיו הרבות, סבור היה כי אמו העלימה את המכתבים. כעבור שבועיים נענה, התיצב לקלט ונשלח לנגב, לשורות הפלמ"ח. בנגב לחם כמחצית השנה, ונפל ב-9 ביוני 1948, בעלות כיתתו על מארב ליד הכפר הערבי בית-ג'ירג'ה.
מצבה לזכרו הוקמה בבית-הקברות הצבאי שעל הר-הרצל בירושלים.

אלבום תמונות