דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

סגן אייזנשטדט אריה ("ארילוש") ז"ל

בן מלכה וצבי-יוז'יק
נולד בתל אביב, ישראל
ב-י"ט טבת תרפ"ח, 12/1/1928
גוייס ב-1944
יחידות: הגדוד השישי - "ירושלים", חטיבת הראל, פל' ח', הגדוד השני
בהכשרת בית זרע - "צבר", השומר הצעיר
נפל בקרב במיבצע בן נון
במלחמת העצמאות
ב-כ"א אייר תש"ח, 30/5/1948
מקום נפילה: משטרת לטרון
נקבר בירושלים - הר הרצל
בן 20 בנפלו

קורות חיים

אייזנשטדט אריה בן צבי (יוז'ק) ומלכה, נולד ב-12.1.1928 בתל אביב. למד בבית הספר המקצועי על שם מכס פיין ובגימנסיה "שלוה" בתל אביב. בבית החינוך הצטרף ל"השומר הצעיר" ונעשה פעיל בו. את הגימנסיה עזב על סף המחלקה השמינית והתחיל לעבוד במסגרית "סולל בונה". עם זאת התמסר בערבים לתנועה וביחוד להדרכה בסניף "השומר הצעיר" בחולון.
בן 17 הצטרף לפלמ"ח אף-על-פי שהתנועה לא רצתה לשחררו מתפקידו. שירת בסביבות ירושלים - בית הערבה, רמת רחל, קרית ענבים ומעלה החמישה. לאחר תקופה קצרה הועלה לדרגת מ"כ. נקרא בפי חבריו - ארילוש. היה מדריך מעולה, חבר מסור וחייל טוב. גבוה ובריא, טוב-לב לאין שיעור ומחייך. בחפץ לב היה מקבל על עצמו כל משימה. ב-29 ביוני 1946 נעצר ברמת רחל והוחזק חודש ימים בלטרון.
ב-29 בנובמבר 1947, עם הכרזת המדינה, יצא לבסיסו בקרית ענבים. השתתף בליווי שיירות לים המלח, נסע לגוש עציון למקש את המקום ומצא את חבריו לשעבר בקיבוץ רבדים והם קיבלוהו לקיבוצם, אך מבוקשו להגן על קיבוצו לא ניתן לו, כי נשלח כמדריך לקבוצת חבלנים בבית הערבה ומשם להדרכת קורס שני בקרית ענבים. השתתף בקרב על דיר-יאסין. בהיותו בתל אביב הגיעתו הבשורה המחרידה על נפילת גוש עציון, שרידי הגדוד שלו נאספו והתאמנו אז בתל-ליטוינסקי בשימוש בזחלים והוא וחבריו חלמו על הקמת נקודה חדשה בשם "רבדים" להנצחת זכר החברים שנפלו. בשהותו בתל-ליטוינסקי קיבל פקודה לשוב לעקרון כדי לצאת לפעולה. לא הספיק להיפרד מבני משפחתו ונשלח בתפקיד מ"מ לחבלנים לחזית לטרון. זו היתה פעולה מחוץ למסגרת הפרטיזנית שהיה רגיל בה, ובפעם הראשונה חשש שמא לא יחזור, אך התנחם בכך שהמשימה תצליח וזה העיקר.
בפעולה זו, בפריצה למשטרת לטרון, נפל, ב-30.5.1948, עם גיבורי המערכה הועבר לקבורה להר הרצל בירושלים ב-17.11.1949.
לאחר מותו הוענקה לו דרגת סגן לפי פקודת מטכ"ל.

אלבום תמונות

רשימות לזכרו

לזכרו- עמוס ל.

נדמה כי זמן רב עבר מאז, אך לא כן. הרי כה ברור אראהו עומד לפני. ברור כדרכו הברורה. אריה חבר גדוד "נחשונים" בתנועת הנוער, אריה חבר הפלמ"ח ואריה חבר הקיבוץ. הדרך הרגילה והטובה של חברינו.
גבוה ובריא, טוב לב לאין שיעור ומחייך. בחפץ לב היה מקבל על עצמו כל משימה. זמן לא ארוך אחרי התנדבו לפלמ"ח נשלח לקורס מ"כ ותפס מקום חשוב באזור ירושלים. בפרוץ המלחמה נשלח כחבלן לגוש עצון, כדי למקשו. מיד בא אלינו לקיבוץ. "חברה סוף סוף". ברצון הלך לגוש ואף חשב להשאר בו עם קבוצו. מפקד הגוש בקש העברה אל תקן הקבוץ וחי עימנו. בימים קשים, כשהחלו לפנות וכל מי שרק יכול היה נוסע - צחק ואמר:"עד שהגעתי, האם אקום ואסע. האעזוב כעת את הקבוץ? ביתי בגוש עציון - אלחם בגוש!". רב היה צערו כשהוכרח ע"י פקודה מגבוה להשלים את המיקוש ולעבור למלא חובתו במקום אחר. "אין דבר, אחזור בקרוב!". ויותר לא ראינוהו. אל השבי באתנו הידיעה המדהימה - אריה איננו, לא ידענו באיזה קרב, היכן ואיך. אך מה זה משנה? תארנו לעצמנו - לא נרתע מלבצע משימה קשה. כי כזה היה תמיד ועל משמרתו נפל.
עמוס ל.

מידע נוסף נמצא בתא הנופל בחדר ההנצחה שבבית הפלמ"ח.

רשימות לזכרו

לזכרו- א.ר.

כשהגיעתנו הידיעה ואנו בשבי - נדהמנו.
הרבה חברים אבדנו בימי המערכה על הגוש וחשבנו סימנו בזאת. אולם, לא מלאה כוסו של הקבוץ.
קשה במיוחד היתה עלי אבדתו של אריה. אזכרהו עוד מקבוצת "שלהבת" כשהיינו יחד בתנועת הנוער, שרשרת ארוכה של חויות משותפות, טיולים, מחנות, מסיבות, פעולות קבוצה, ותמיד אריה הגבוה וטוב הלב אתנו. אריה הדגלן, הגזבר, תמיד בעל תפקיד. כי לעולם לא השתמט מלמלא את חובתו.
וכשהנוער נקרא לגיוס - קם והלך לפלמ"ח. אמנם עזב אותנו, ידענו לא עזבנו על מנת לחיות חיי בטלה בעיר. הוא המשיך את דרכנו:למשק ולנשק, וידענו ששתי הדרכים מובילות למטרה אחת. וכעבור זמן נפגשנו שוב. עלינו להתישבות ואריה בא. בא בימים קשים, בימי המצור על הגוש. על מנת למלא חובתו, וכולנו שמחנו. כי ידענו שוב נפגשו הדרכים. כאילו לא נפרדו מעולם, כי תמיד היה אריה בינינו ובדרך המשותפת הזאת נפל.
לא נשכחך אריה!
א.ר

מידע נוסף נמצא בתא הנופל בחדר ההנצחה שבבית הפלמ"ח.

רשימות לזכרו

לזכרו-ז'ק

ארילוש קראנו לו ככינוי חיבה. הוא היה מותיקי הפלמ"ח, שגדל ברוחה של החטיבה והיה בה ללוחם. עוד בהיותו בפלוגה ח' גילה התעניינות רבה בשטח החבלה, ועשה שעות רבות ב"המצאת פטנטים" שונים. במלחמה נחשב לאחד החבלנים בעלי הערך.
הוא יצא לגוש עציון ועזר בבצור ובמקוש השטחים. התנאים היו קשים והאמצעים מינימליים בהחלט. אף על פי כן עזר בעצות ובמעשים שסייעו לבצור הגוש ולהדיפת ההתקפות הראשונות.
מהגוש נשלח ע"י מטה הגדוד להדריך בקורסים לחבלנים, בהם הצטיין בידיעת החומר וביכולתו להגישו בצורה יעילה לחניכיו. הוא היה חבר טוב לכל החניכים ורע- מדריך.
עם ירידת הגדוד לשפלה ירד גם ארילוש. הגדוד הוה את יחידת החמש שיצאה להתקפה על לטרון. ארילוש בתפקיד של חבלן יצא במשורין בו נמצא גם מפקד הפלוגה יאקי. הכוח הצליח לחדור לתחנת המשטרה בלטרון, אולם החיפוי של חיל הרגלים התמהמה לבוא. היחידה לא יכלה להתגבר על כוחות האויב בעצמה ואנשי המשורין, ובתוכם ארילוש, נלחמו בשארית כוחם, אך האויב המבוצר גבר עליהם ואנשי המשורין וביניהם:מפקד הפלוגה, הקשרית וארילוש נפלו חלל.
ז'ק

מידע נוסף נמצא בתא הנופל בחדר ההנצחה שבבית הפלמ"ח.