דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי הופמן משה "מוניק" ז"ל

בן קופל
נולד בפולין
ב- תרפ"ח, 1928
עלה ב-1948
גוייס ב-1948
שרת בפלמ"ח
יחידות: הגדוד החמישי - "שער הגיא", חטיבת הראל, פלוגה ג
תפקיד: לוחם
נפל בקרב במיבצע חורב
במלחמת העצמאות
ב-ה' טבת תש"ט, 6/1/1949
מקום נפילה: רפיח
נקבר בירושלים - הר הרצל, חלקת נעדרים
בן 21 בנפלו

קורות חיים

משה בן קופל. נולד בשנת 1928 בפולין. עם הכיבוש הנאצי הועברו בני משפחתו למחנה השמדה ונספו שם, ואילו הוא עצמו הוחזק במחנה עבודה עד הגיעו למחנה מאוטהאוזן, אוסטריה, ושוחרר על ידי הצבא האמריקני. נמוך קומה ודל בשר היה, אולם חרוץ וזריז להפליא, ולאחר שחברת "אורט" הקימה בתי-ספר מקצועיים במחנות התמסר מיד ללימוד מקצוע, למד נהגות ומכונאות, וכעבור זמן מועט השתכר כדי קיומו, בלי להזדקק לתמיכה, "...למזלי, לא הצליחו הנאצים להשניא עלי את העבודה והיא מוסיפה להיות תוכן חיי..." - היה אומר.
בשורת הארץ הגיעה למחנות ועוררה כיסופים לעליה, אך אף על פי שלא השתתף באסיפות ולא שמע נאומים, כי התקשה להבין את המדובר בהם, הייתה אזנו קשבת לכל פרישת שלום חיה מן הארץ.
כשבאה הקריאה להתנדבות בימי מלחמת העצמאות היה מן הראשונים שנענו לה, בראשית 1948 נפרד מאחותו ומארוסתו ובדרך עקלקלות הגיע לאיטליה, ושם הוכשר הכשרה צבאית ראשונה. בדרך האוויר עלה לארץ ומיד עם בואו התגייס לצבא ההגנה לישראל.
השתייך לפלמ"ח ונלחם באויב בהרי-יהודה. השתתף בכיבוש לוד ורמלה ובקרבות בנגב. התגאה בהשתייכותו לגדוד החמישי, פלוגה ג'. השתתף במבצע "חורב" - בקרב האחרון במלחמת העצמאות, קרב רפיח. פלוגתו תקפה את משלט ו' שעל יד הצטלבות הדרכים שמצפון לרפיח. בהסתערות רץ הוא הראשון בקריאות "בעד המולדת" למול האויב. מאושר היה על המשלט הכבוש. עם עלות השחר יצאו המצרים למתקפת נגד, הלוחמים הוכרחו לסגת.
משה הופמן נפל בקרב ביום ה' טבת תש"ט (6.1.1949).
שמו הונצח במצבה שהוקמה ב- 27.2.1958 בהר הרצל לזכרם של הנופלים במלחמת העצמאות אשר מקום קבורתם לא נודע.

אלבום תמונות

רשימות לזכרו