דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טר"ש לידז'י רפאל ז"ל

בן רוזה ונסים
נולד בבולגריה
ב-א' סיוון תרפ"ז, 1/6/1927
יחידות: הגדוד החמישי - "שער הגיא"
נפל בקרב במיבצע מכבי א'
ב-ב' אייר תש"ח, 11/5/1948
מקום נפילה: משלט 21 (מול בית מחסיר)
נקבר בקיבוץ קרית ענבים
בן 21 בנפלו

קורות חיים

לידז'י רפאל בן נסים ורוזה. נולד ב-1.6.1927 בעיר פלובדיב שבבולגריה. משם עברו הוריו לתורכיה. למד בבית-ספר עממי. הגיע לארץ דרך סוריה בשנת 1943 עם "עליית-הנוער". שהה שנתים בחברת-נוער בבן-שמן ומשם עבר לחיפה לעבוד כפקיד בסוכנות אניות. הוריו שנשארו בתורכיה ביקשוהו שיחזור אליהם, ולו גם לזמן-מה, והוא אמנם התכונן לביקור קצר בבית-אביו, אך אמר לדחותו עד לאחר הנצחון.
במכתביו אל הוריו נימק את הדבר בזה הלשון:"אילו יצאתי עתה, הייתי מרגיש את עצמי אשם מאד כלפי מולדתי, שדוקא בזמן הזה היא מחכה לצעירים וצעירות לעזור בבנינה, ליפות אותה ולשמור עליה מההתקפות של השכנים...". מכתבו זה היה מכתבו האחרון אליהם.
הוא התגייס לפלמ"ח, צורף לחטיבת "הראל", הועבר לחזית ירושלים, לחם במבצע "מכבי", שמטרתו היתה כיבוש משלטי שער הגיא.
השתייך לפלוגה שכבשה את משלטי שער הגיא מדרום לכביש כולל משלט 21. כיבוש המשלטים נעשה ללא אבידות בנפש, אולם, כמה שעות לאחר מכן פתחו חייליו של קאוקג'י מ"צבא ההצלה" ובדווים ירדנים, בהפגזות ובהתקפות כבדות על לוחמי הפלמ"ח שנאלצו להיאחז בגבעות החשופות.
ביום ב' באייר תש"ח 11.5.1948 רפאל ועימו עשרות לוחמים, נאחזו במשלט 21 מצפון לבית מחסיר, השולט היטב על הכניסה לשער הגיא. הם הופגזו ללא הרף. באחת ההפגזות נפל רפאל. הובא לקבורה למחרת היום בקרית ענבים.

אלבום תמונות