דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

סרן פרחי משה ז"ל

בן יהודית ואהרון
נולד בדמשק, סוריה
ב-9/4/1929
גוייס ב-1947
שרת בפלמ"ח - חטיבת יפתח
יחידות: הגדוד השלישי, פל' ט', חטיבת יפתח
בהכשרת דפנה/הצופים ה'
תפקיד אחרון: לוחם
שוחרר ב-1/5/1949
נפטר ב-31/3/2010

קורות חיים

משה פרחי נולד בדמשק בבית פרחי-בית אל מועלם ב- 09.04.1929 , להוריו אהרון ויהודית פרחי וכשהיה בן חודש חזרה המשפחה המורחבת לביתה בחיפה. הוא גדל ולמד בקרית מוצקין בביה"ס "אחדות". את הכיתות שביעית ושמינית סיים בביה"ס הריאלי בחיפה. בנעוריו היה חבר תנועת הצופים בקרית-מוצקין בגדוד "הצבי" שהיווה חלק מהגרעין החיפאי של הכשרת דפנה. בקיץ 1947 עם סיום התיכון יצא עם גרעין הצופים החיפאי למחנה הכשרה בגבת ואחר-כך עברו לקיבוץ דפנה כהכשרה מגויסת.

פעילות בפלמ"ח: שנת גיוס 1947 , הכשרת דפנה, פלוגה ט', גדוד 3 (דפנה) חטיבת יפתח.
השתתף בליווי שיירות אוטובוסים בגליל בין השאר מכפר גלעדי לאיילת השחר וחזרה. היה בצוות הפורצים השני בקרב השני על נבי יושע
(ליל 20-21 אפריל 1948). כל הדרך במעלה ההר למצודה נשא על גבו את צינור הבונגלור טורפדו שנלקח ע"י אחד החבלנים כאשר הגיע לגדר המצודה. השתתף בכיבוש צפת, היה בין החבלנים בקרב על משטרת צפת לאחר שעבר קורס פיא"ט ובהמשך הקרב בין הפורצים למשטרה.
השתתף בפיצוץ גשר על הליטני בלבנון ולמחרת בלילה בפיצוץ גשר נוסף בסוריה ואחר כך בפשיטות אחרות בסוריה.
בשלב מאוחר יותר הועבר מיחידת הפורצים למחלקת הרגמים בפלוגה. השתתף בקרב על לטרון ובכיתור וכיבוש לוד, בפעולות שמירה במשלטים מעל שער הגיא ובקרבות בנגב. בספטמבר 1948 עבר קורס קציני מרגמות בנגב ובדצמבר 1948 קורס סמלים בבית לחם הגלילית.
תפקיד אחרון: קצין מרגמות. השתחרר ב-7.11.1948 בדרגת סמל.

בהיותו צלם חובב הפך לצלם של ההכשרה והקים בדפנה מעבדה לפיתוח התמונות .

פעילות בצה"ל : בינואר 1956 סיים קורס קצינים במסגרת שירות מילואים. השתחרר משירות מילואים פעיל בדרגת סרן. השתתף כקצין במילואים במלחמת סיני במלחמת ששת הימים ובמלחמת יום כיפור. שוחרר משירות סדיר ביום 1.5.1949

פעילות אזרחית: לאחר השחרור מצה"ל היה בין מקימי התיישבות המשלט של קיבוץ יראון, על גבול הלבנון יחד עם חברי ההכשרה. לאחר מכן,  החל ללמוד בטכניון בחיפה שם הוסמך כמהנדס אזרחי.

נישא לחברתו מילדות רחל דוחובני לאחר חמש שנות חברות ונולדו להם שלוש בנות ענת, איריס ומיכל. מיכלי בת הזקונים נפטרה בגיל 29, אסון שליווה אותו והשפיע עליו עד סוף ימיו.
למשה ורחל יש חמישה נכדים, ילדיהם של ענת ואיריס.
בפעילותו כמהנדס היה משה מהנדס מתכנן (קונסטרוקטור) ובהמשך דרכו הקים חברה קבלנית שהתמחתה בתכנון וביצוע עוגני קרקע וסלע, אלמנטים טרומיים ובטון דרוך. משה היה מחלוצי השימוש בשיטת הבטון הדרוך בישראל. הוא תכנן וביצע עשרות מבנים באמצעות שיטה זו, בהם בריכות מים, גשרים, תקרות ומבנים מורכבים.

משה פרחי התגורר בחיפה ונפטר ב- 31.3.2010. 

הפרטים נמסרו על ידי בנותיו ענת אופיר ואיריס פרחי לוי

אלבום תמונות