דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

לוחם קמינר נתן ז"ל

בן ציפורה ואלימלך
נולד בגבעתיים, ישראל
ב-24/12/1924
גוייס ב-1942
שרת בפלמ"ח
יחידות: פל' ג', ארגון ההגנה, משמר החופים
תפקיד אחרון: לוחם
שוחרר ב-1945
נפטר ב-7/7/2019
נקבר באביחיל

קורות חיים

נתן קמינר, בן אלימלך וציפורה, נולד ב-24 בדצמבר 1924. איש אדמה ופרדסים ערכי, חדור אידיאלים, חרוץ, ישר דרך, פטריוט וגיבור אמיץ . אביו אלימלך הגיע לארץ עם הגדוד העברי, שפעל במלחמת העולם הראשונה ואימו ציפורה בת העלייה השנייה, הייתה חלוצה בתל חי יחד עם יוסף טרומפלדור. ילדותו של נתן עברה עליו בשכונת בורוכוב בגבעתיים, ובגיל תשע הוא עקר עם הוריו ואחיו הבכור יצחק למושב אביחיל בעמק
חפר. בשנת 1941, בהיותו בן 16 נתן הצטרף לקורס אלחוט, שנערך מטעם ארגון"ההגנה". כעבור שנה, ב-1942, נתן התגייס לפלוגה ג' בפלמ"ח, שהורכבה מחברי קיבוצים ומושבים מהשומרון, עמק חפר והשרון.
אחרי חודשיים של אימונים ועבודה בקיבוץ איילון, נתן נשלח לקורס מפקדי כיתות בחניתה. בהמשך, הוא שוגר מטעם הפלמ"ח לאמן את פלוגת נוטרי משמר החוף - יחידת פלמ"חניקים, ששירתה באזור נתניה ותפקידה היה למנוע נחיתה של כוחות גרמנים בחוף.
לאחר פירוק משמר החופים, יגאל אלון הורה לנתן להתגייס לבריגדה היהודית. נתן עבר אימונים במצרים בשלהי מלחמת העולם השנייה. בספינה שעשתה דרכה ממצרים לאיטליה, התבשר שהמלחמה באירופה הסתיימה. ב-1945 צורף לגדוד הראשון ושמר על מתקנים צבאיים ומחסני
פחם בבלגיה ובהולנד. לאחר פרק זמן יצא לארגן כיתות ולהדריך פליטים יהודים ניצולי שואה, חלקם זה עתה שוחררו ממחנות הריכוז וההשמדה, כדי שיהיו מוכנים לעלות לאניות ההעפלה לארץ-ישראל. במהלך השירות, נתן מונה לספק מזון ודאג שהמזון יגיע לפליטים בצורה מסודרת.
עם סיום השירות בבריגדה, שב לארץ וב-29 ביולי 1947 נישא לרמה נלסון, בת המושב. בעיצומה של מסיבת החתונה, הגיעה לפתע פקודה מההגנה - הצעירים מבין האורחים נדרשו לרדת לחורשת אקליפטוסים סמוכה, כדי לשמור ולדאוג שהאצ"ל לא יוציא שם להורג שני סרג'נטים בריטיים, שנחטפו ימים אחדים לפני החתונה. נתן, החתן הטרי הצטרף לכוחות ולמחרת הוא וחבריו חזרו לחגוג.
במלחמת השחרור, מאחר ונתן עמד להפוך לאבא, הוא שירת בהגנה אזורית ושמר במשלטים בכפר יונה ובגוש תל-מונד. אחרי המלחמה, עבד בהרכבות במשתלת הדרים וכעבור שנים אחדות הצטרף כנוטע ראשי למטעי רסקו (לימים פרי אור). למרות שלא למד מעולם להיות אגרונום, נתן
התקדם בעבודתו והפך למנהל ולמפקח בכיר, שגידל דורות של אגרונומים ופרדסנים, שהעריצו אותו.
ב-1973, כשפרצה מלחמת יום הכיפורים, נתן אמנם היה כבר בן 48, אבל הוא התעקש להתגייס כהרגלו ונפצע קשה בחזית הסורית - במהלך הפגזה בצומת אל על ברמת הגולן, נתן נפגע מפגז סורי. אחרי תהליך החלמה ושיקום ממושך ומייסר נתן שב לעבודתו.   
"למרות פציעתי הקשה והניתוחים הרבים שעברתי, המשכתי בעבודתי ותפקדתי לא פחות טוב, ואולי יותר טוב, מאשר לפני הפציעה" כתב נתן בעלון המושב. "הרגשתי את עצמי פצוע, אבל אף פעם לא נכה".
אחרי שיצא לפנסיה בגיל 65, נתן טיפח את הפרדס, הגינה והעציצים וטייל בארץ ובעולם, יחד עם רעייתו האהובה רמה. ב-7 ביולי-2019, נתן נפטר בשיבה טובה, בגיל 94, מוקף באהבתם של ילדיו: סמדר ובעלה חיים, רויטל ואמיר. הוא השאיר אחריו חמישה נכדים ושישה נינים. הוא הובא למנוחות בבית העלמין במושב אביחיל, ליד נתניה.

אלבום תמונות