דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

לוחם פלאט גדליהו גרישא ז"ל

בן לאה וחיים
נולד בגרמניה
ב-1927
עלה ב-1948
גוייס ב-1948
שרת בפלמ"ח
יחידות: הגדוד החמישי - "שער הגיא", פל' ב', חטיבת הראל, גח"ל 48
תפקיד אחרון: לוחם
שוחרר ב-1949
נפטר ב-2005
נקבר בתל אביב - ירקון

קורות חיים

גדליה - גרישה פלאט נולד בשנת 1929, לחיים פלאט וללאה פלאט (לבית פוטרמן).
אמו לאה נולדה בשנת 1911, בדרוהיצין - פולין. גדליהו, מכפר ליד ביאליסטוק, היה בן 8 כאשר פרצה המלחמה. להוריו חיים ולאה היו שלושה ילדים נוספים: איסר, אליהו ואסתר. במהלך מנוסת האוכלוסייה מזרחה איבד גרישה הילד את משפחתו והתחיל לנדוד לבדו ברחבי ברית המועצות כשהוא חי מהיד אל הפה. בעת נדודיו נתקל הילד ביחידה של הצבא האדום והחיילים אימצו אותו כקמע.
גרישה עבר עם יחידת הצבא האדום את הקרבות לשחרור פולין וגרמניה והגיע עם היחידה לברלין. לאחר זמן בברלין נמסר גרישה לידי חיילי הבריגדה היהודית והועבר למחנות עקורים שם התגייס לגח"ל והחל להשתתף באימונים צבאיים שיועדו להכשיר את הניצולים הצעירים לקרבות בארץ ישראל. לנערים במחנה העקורים נאמר בברור שזכותם להיכנס לבתי הגרמנים השכנים ולקחת רכוש כאוות נפשם.

גרישה בחר להיכנס לבית שדייריו לא נטשו ולא ברחו בהנחה ששם ימצא רכוש מעניין ומשם לקח את המצלמה ששימשה אותו בהמשך חייו. עם המצלמה צילם ותיעד את חייו לאחר המלחמה, במחנה העקורים ובקרבות מלחמת העצמאות בישראל.

גרישה ניסה לעלות לארץ בספינת המעפילים "לקוממיות", אך גורש עם שאר המעפילים לקפריסין. לאחר הכרזת העצמאות עלה לישראל והתגייס לחטיבת הראל. הוא לחם בקרבות ירושלים ובקרבות הנגב והשתתף בשחרור אילת. במבצע סיני נפצע ליד תעלת סואץ. המצלמה ליוותה אותו בתחנות רבות בחייו.
נפטר בשנת 2005 והובא למנוחות בבית העלמין ירקון.
 


 

 

אלבום תמונות