דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

לוחם אפרוני יהודה ז"ל

בן מינה ואברהם
נולד בתל אביב, ישראל
ב-18/1/1931
גוייס ב-1947
שרת בפלמ"ח - חטיבת הנגב
יחידות: הגדוד השביעי - "באר שבע", חטיבת הנגב, ציזבטרון
בהכשרת נען, הנוער העובד, 1945-1947
תפקיד אחרון: לוחם
שוחרר ב-1949
נפטר ב-11/4/2017
נקבר בנתניה

קורות חיים

יהודה אפרוני (18 בינואר 1931 - 11 באפריל 2017) היה שחקן תיאטרון וקולנוע ומדבב ישראלי. 

ביוגרפיה: יהודה אפרוני נולד לאברהם ומינה בתל אביב וסיים את לימודיו התיכוניים בגמנסיה הרצליה. שירת בגדוד "באר שבע" בפלמ"ח, היה חבר לתקופה קצרה בלהקת הצ'יזבטרון, ושירת אחר כך בלהקה הצבאית "הכרמל". שם הכיר את רעייתו לעתיד, אולי שוקן. 
קריירה:
ב-1951 התקבל לתיאטרון "הבימה", אולם שנתיים אחר-כך נסע ללמוד משחק באקדמיה למוזיקה ולאמנויות הדרמה של לונדון (L.A.M.D.A). ב-1956, לאחר שסיים את לימודיו, חזר לישראל ושב לצוות שחקני "הבימה". בשנת 1966 השתתף במחזמר "אוליבר!" ב"הבימה". בהמשך, עוד באותו תיאטרון, גילם את יאגו בהצגה "אותלו", גילם את בסניו בהצגה "הסוחר מוונציה", גילם את החמור בהצגה "חלום ליל קיץ", גילם את פורד בהצגה "נשי וינדזור העליזות", גילם את ארגון בהצגה "החולה המדומה", גילם את סר טומי בהצגה "הלילה השנים-עשר", גילם את פיליפ בהצגה "הכל יחסי", גילם מטורף בהצגה "חקירה חוזרת בדבר מותו של אנרכיסט מפוקפק", גילם את ג'ק בהצגה "יומן חוף ברייטון", גילם את אלברט איינשטיין בהצגה "הפיזיקאים", גילם את מרוין קנט בהצגה "האחיות רוזנצוויג", גילם את ג`רי ווקסלר בהצגה "הקוסם מברוקלין", גילם את מר קלמפר בהצגה "הבחורים בדלת ממול", גילם את הצדיק בהצגה "הדיבוק". כמו כן השתתף בהצגות: "יוליוס קיסר"; "ז'אן ד'ארק", "מלחמה ושלום"; "מראה מעל הגשר"; "שידוכין"; "בית הלל"; "השחף"; "בגדי המלך"; "אירמה לה דוס"; "כובע הקש האיטלקי"; "הו, הו, יוליה!"; "תעלולי נישואין"; "נורה"; "היום בו חטפו את האפיפיור"; "אני רב החובל"; "הקיץ" ו"המפקח בא". זכה בפרס אקו"ם ב-1982 על משחקו בהצגה "מותו של אנרכיסט מפוקפק" בהבימה.
בשנות ה-70 השתתף בכמה סרטי קולנוע ישראלים והחל מאמצע שנות ה-70 החל להופיע בהפקות אמריקאיות של ידידו מן השירות הצבאי מנחם גולן. בשנות ה-80 החל לדבב בסרטי אנימציה שונים במקביל למשחקו בסרטים, ובתקופה זו לא שיחק בתיאטרון. לקראת פרישתו לגמלאות בתחילת שנות ה-90 חזר לשחק בהבימה. בתיאטרון בית ליסין שיחק בהצגה "שבעה". בתיאטרון חיפה: ב-1967 גילם את קולונל פיקרינג בהצגה "פיגמליון", ושיחק בהצגה "ציפור הנעורים המתוקה". בתיאטרון באר שבע שיחק בהצגה "ברוקלין בוי" וגילם את אגאון בהצגה "קומדיה של טעויות". בתיאטרון הספרייה במרץ 2016 שיחק לסירוגין (עם השחקן אלברט כהן) בהצגה "רביעייה", שביים רועי הורביץ לפי ספר של דן קלאנזי, לצד אילן דר, מרים זוהר וליא קניג, לאחר כחצי שנה הוא פרש מההצגה בשל מצבו הרפואי.

יהודה היה נשוי לזמרת האופרה והשחקנית אולי שוקן, ממנה נולדו לו בן ובת. לאחר שהתאלמן נישא בשנית לרבקה. ב-11 באפריל 2017, נפטר יהודה ממחלת הסרטן ונטמן בבית העלמין האלטרנטיבי "מנוחת עולם" בנתניה.
המידע באדיבות: ויקיפידיה, האנציקלופדיה החופשית

אלבום תמונות