דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

סגן ארצי לנדסמן אבישי ז"ל

בן תמר וראובן
נולד בטבריה, ישראל
ב-ח' חשוון תרפט, 22/10/1928
גוייס ב-1947
שרת בפלמ"ח
יחידות: הגדוד הראשון, פל' ד', חטיבת יפתח
בהכשרת מעוז ב', 1946-1949
תפקיד אחרון: חובש מחלקתי
שוחרר ב-5/1949
נפטר ב--ח' חשוון תשעה, 29/10/2014
נקבר בקיבוץ רביבים

קורות חיים

אבישי נולד ב- 22.10.1928, ח' במרחשון תרפ"ט,  בטבריה. בשנת 1933 עבר עם משפחתו לתל אביב. סיים את בית הספר היסודי ולמד בכתות ט', י' בבית חינוך תיכון. לאחר מכן למד בבית ספר ערב. בשנים 1945-1946 למד במקווה-ישראל במחזור הסתדרותי. במסגרת זו עבר סדרת אימונים בארגון ה"הגנה". בשנת 1947 התגייס לפלמ"ח, במסגרת הכשרת מעוז ב' בפלוגה ד' של הגדוד הראשון, בחטיבת יפתח. הוא שרת כחובש מחלקתי. לקח חלק בסיורי לילה ממעוז חיים לבית שאן. השתתף בקרבות משמר העמק ובקרב זרעין. בקרב זרעין, עת טיפל בפצוע התקרב אליו לוחם ערבי ענק ואבישי בפעולה מהירה השליך עליו את כובע הפלדה שלו וכך ניצלו שני הלוחמים. עלה עם הגדוד למחנה פילון ליד ראש פינה ולקח חלק בפעולות שחרור הגליל העליון ובהתקפה השניה על מלכיה. לאחר מכן, עבר עם הגדוד לסרפנד והשתתף במבצע "דני". עם סיום המבצע, ירד עם חבריו לנשדק, ברגל לנגב דרך קווי המצרים ליד נגבה והשתתף באבטחת קו המים. במאי 1949 השתחרר מהפלמ"ח ושובץ לשרות מילואים. בחודשים מרץ, אפריל ומאי בשנת 1954 היה בקורס קציני מילואים ובסיומו התמנה למא"ז רביבים בדרגת סגן משנה. הוא השתחרר מצה"ל בדרגת סגן. אבישי ארצי התגורר בקיבוץ רביבים עד לפטירתו בה'  מרחשון תשע"ה, 29 באוקטובר 2014.

מידע נוסף מאתר ההנצחה של קיבוץ רביבים:

אבישי בן תמר אבו חצירא וראובן לנדסמן. מספר: נולדתי ב- 22/10/1928 בעיר טבריה שבגליל העליון, על שפת הכינרת, ב- ח' בחשון תרפ"ט, בביתנו חיכה כבר אחי הבכור ישעיהו. באותם זמנים, עבד אבי באזור טבריה והגליל במקצוע הטפסנות, בבניית תחנת החשמל בגשר ובמפעלים ציבוריים נוספים, ובבניית בתים. בשנת 1933, כשהייתי בן חמש, עברנו לעיר תל אביב, בשל חוסר עבודה בטבריה ובגליל בכלל. שם שכרנו דירה בגבול יפו, ליד מסגד חסן-בק. האוכלוסייה שם הייתה ערבית ברובה ולא היה כל כך נעים לגור שם, אם כי לנו כיהודים לא התנכלו כלל, אולי היות שהורי דוברי ערבית, שהייתה השפה המדוברת בעיר. גרנו בשכונת מחלול בצריף אותו בנה אבא מליפט (ארגז בו הביאו העולים מאירופה את חפציהם) ולמדתי בבית הספר תל נורדאו. תיכון למדתי בבית הספר החקלאי "מקווה ישראל".
בגמר לימודי התגייסתי לעזרה להורי בכלכלת הבית בשל מצוקת עבודה במקצוע של אבא. לאחר כשנה הצטרפתי לחברי, בהכשרת מעוז א' ויצאנו למעוז חיים שבעמק בית שאן. יחד עם חברי ההכשרה שלי לחמנו במלחמת השחרור, במסגרת הפלמ"ח, בחזיתות השונות.
אבישי הגיע לרביבים עם הכשרת מעוז א' ב- 1949. בשנת 1960 נשא את אורה ברזלי וביחד הקמנו את ביתנו ברביבים. אבישי עבד בחקלאות, היה מרכז קניות שנים רבות, אחראי על הדלק, עבד במפעל ובדגים.
אבישי היה אב מסור לארבעת ילדיו: תמר, הדס, אביב ורן.
סב לתשעה נכדים – רז, גוני, נטע, עדי, דניאל , יובל, שני, טליה ויונתן.
כמו כן, היה ביתנו פתוח תמיד למאומצים – נרדה ארז, חגי רזניק ורבים נוספים.

 

אלבום תמונות