דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי דסאור שלמה ז"ל

בן שרה ואברהם הכהן
נולד בפולין
ב-כ"ג שבט תרפ"ח, 14/2/1928
יחידות: הגדוד הראשון
בהכשרת מעוז א', 1945-1947
נפל בקרב במיבצע יפתח
ב-ו' אייר תש"ח, 15/5/1948
מקום נפילה: מלכיה
נקבר בקיבוץ מעוז חיים
בן 20 בנפלו

קורות חיים

בן אברהם ושרה. נולד ב-14 בפברואר 1928 בעיר ולוצלאבק אשר בפולין ועלה עם הוריו ארצה בשנת 1935. המשפחה התישבה בחיפה.
עם גמר הלימודים בבית-ספר מקצועי יצא שלמה, שהיה חבר בתנועת "המחנות העולים", להכשרה ביגור. הגרעין ההתישבותי, שבו היה חבר, הצטרף לפלמ"ח, ואיתו עבר להכשרה מגויסת במעוז-חיים. שם התחילו להתגבש חיי החברה של הגרעין.
מפקדיו דיברו על לבו לצאת לקורס למפקדים, אולם הוא סירב: "כל קורס פירושו - פרידה לזמן ממושך מחיי החברה הנרקמים והולכים, ובזה אינני רוצה"- טען. בינתים החמיר המצב הכלכלי של הוריו, וזמן קצר לפני החלטת האו"ם חזר שלמה הביתה. אולם לא ארכו ימי ישיבתו בבית הוריו.
שוב נקרא לשירות. "הגיע הזמן לנצל את הידיעות אותן רכשנו. כל מה שהכינונו ליום הנכסף, יום שחרור המולדת"- אמר להוריו. השתתף בקרב על משמר-העמק, בקרבות בגליל העליון בשורות חטיבת "יפתח".
השתתף בכיבוש מלכיה. בתוך הכפר נשארה כיתה אחת ושלמה בתוכה. האויב עבר להתקפת נגד אדירה, התפתחות המערכה על מלכיה התפתחה לרעתנו. עם הסתערות אלפי הערבים נהרג המקלען ושלמה תפס את המקלע בידיו. תוך חיפוי נועז נסוגה הכיתה וניצלה מכשלון בטוח, בחיפוי על חבריו נפל ביום 15 במאי 1948.
לאחר-מכן, כשנכבש המקום שנית על-ידי צבא ההגנה לישראל, נמצאו מספר גופות קבורות, שאחת מהן זוהתה כגופתו של שלמה וחברי הכשרת מעוז-חיים העבירוהו למנוחות בקבר-אחים במעוז-חיים שבעמק בית-שאן ב-29.5.1949.

אלבום תמונות