דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי בלומנטל וינברט מנפרד שלמה ז"ל

בן שושנה ומרדכי
נולד בגרמניה
בא' טבת תרפ"ט, 14/12/1928
יחידות: הגדוד הראשון
תפקיד: מקלען
נפל בקרב
בי"ב ניסן תש"ח, 21/4/1948
מקום נפילה: זרעין
נקבר במושב כפר יחזקאל
בן 19 בנפלו

קורות חיים

בן מרדכי ושושנה. נולד ב- 14.12.1928 בפרנקפורט ע"נ מיין אשר בגרמניה.
ב- 6.7.1934 עלה לארצה באניה "גלילה". גמר את חוק לימודיו בבית-הספר העממי בהרצליה בשנת 1944 והחל לעבוד בבית-החרושת למעליות "אלבטור" בתל-אביב, ובשעות הערב למד כשנה וחצי בבית-הספר המקצועי על שם מכס פיין. מגיל 12 היה חבר ב"הגנה" ומ-15.12.1947 - חבר פלמ"ח בהכשרה המגוייסת "הגיבורים" שבקיבוץ יגור. בן נאמן לבית ולמולדת.
הפיח רוח חיים בכל אחד מחביריו, גם בעצם מהלך הקרב. לא חת מכל מכשול.היה מקלען והמקלע איתן בידיו. בתוקף תפקידו כמקלען, היה מטרה לכדורי האויב. אהב כל תפקיד שניתן לו, ולא נרתע מפני כל הסתערות.
במכתבו האחרון- מכתב ברכה ליום-הולדת האם - כתב: "ברכת בנך הנמצא כעת רחוק מן הבית ועושה כל מה שדורש הזמן - חזקי ואמצי לימים יבואו... במדינתנו שקום תקום!".
נפל בקרב המר על זרעין ב-21.4.1948 , עם לוחמים נוספים ממחלקתו, שבלמה את הסתערות האויב, שגדול היה במספרו ובציודו. הסתערות זו הלכה ונשנתה פעמים מספר, אך בסופו של דבר הצליח האויב לפרוץ את קו ההגנה ונקבר למחרת בכפר-יחזקאל

אלבום תמונות

רשימות לזכרו

רשימות לזכרו

שלמה בלומנטל ז"ל

"השמן העליז"... כך נקרא שלמה בחברתנו. הוא הפיח רוח חיים בכל אחד מאתנו, גם בעצם מהלך הקרב. לא חת מכל מכשול, תמיד התהלך בינינו בשירתו שמלאה את חלל האויר. מקלען כתתי היה בנפלו. אהב כל תפקיד שניתן לו, ואץ לבצעו במלואו - - -
שלמה נפל באותו יום מר ונמהר, שבו שכלנו 4 חברים מטובי הכשרתנו. נפל באותה העמידה הגאה של מחלקתנו, שבלמה את הסתערותו של האויב, שגדול היה במספרו ובציודו. הסתערות זו הלכה ונשנתה פעמים מספר, אך בסופו של דבר הצליח האויב לפרוץ את קו ההגנה, כשהועמדנו בודדים במערכה בהרוגנו ובפצועינו.
שלמה היה בין אלה שהצלחנו להוציא משדה הקרב. הוא הובא לקבורה בקבר אחים בכפר יחזקאל.
אין תנחומים בפי להורים ששכלו את בנם יחידם. עליכם להתגאות בבנכם שלמה ז"ל, שהיה בין לוחמי הפלמ"ח שסללו את דרך הגאולה והדרור לעמנו בהקמת המולדת המשוחררת.

דוד קנזי.