דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

רב"ט אהרון אליהו בונדי ז"ל

בן רוזליה ופרוש
נולד ברומניה
ב- תרפ"ח, 1928
גוייס ב-1/1948
שרת בפלמ"ח - חטיבת הנגב
יחידות: הגדוד השמיני - "הנגב הדרומי", חטיבת הנגב
בהכשרת רמת הכובש
תפקיד: לוחם
נפל בקרב במיבצע חורב
ב-כ"ח כסלו תש"ט, 30/12/1948
מקום נפילה: עוג'ה אל חפיר
נקבר בגבעתיים - נחלת יצחק
בן 20 בנפלו

קורות חיים

אליהו בן פרוש ורוזליה. נולד ב-1928 בעיירה בגרש שבטרנסילבניה (רומניה). עד 1939 למד בבית-הספר אשר בעיר מולדתו. משהוציאו השלטונות של "משמר הברזל" את התלמידים היהודים מבתי-הספר גורש גם אליהו מבית-הספר.
מילדותו חבר בתנועת "הבונים", הנוער הצופי החלוצי, ופעיל בשורותיה. משנצטרפה גם רומניה למלחמת-העולם נאסרו אביו ודודו ושולחו למחנות-העבודה אשר בטרנס-דניסטריה ושם הושמדו שניהם. אמו ודודתו, שכילכלו את המשפחה בהיותן פקידות בבית-המשפט המחוזי, הודחו ממשרותיהן והמשפחה נשארה ללא אמצעי קיום. בן 12 החל אליהו לעבוד. בן 14 ידוע היה בעיירה כחשמלאי טוב.
עם שחרור רומניה על-ידי הצבא האדום יצא לקיבוץ-ההכשרה של התנועה אשר בטימישוארה. כאן גילה מחדש את כשרונותיו, נבחר לסדרן עבודה וכעבור חדשיים מילא תפקיד של מזכיר הקיבוץ. בקבוצה הראשונה של ארגון העליה דרך איטליה עזב את רומניה, עבר עם חבריו את הגבול ההונגרי, את הגבול האוסטרי ואחרי תלאות קשות הגיע לאיטליה. ומשם הפליג באניה "ספציה" לחופי הארץ.
בסוף 1946 הגיע ארצה. במסגרת של חברת נוער הלך להכשרה לרמת-הכובש. לפני סיום לימודיו עבר לאימונים בנען, משם ירד עם ההכשרה המגויסת לגבולות אשר בנגב והצטרף לגדוד השמיני של הפלמ"ח. "בונדי" כונה בפי חבריו, שנתנו בו אמון וחיבבוהו.
נפל ב-30.12.1948 בעוג'ה-חפיר בקילומטר ה- 140 והובא למנוחת-עולמים על-יד קברה של חברתו סוניה וקלסר, שנפלה אף היא בנגב, בבית-הקברות של גבולות ב-31.12.1948. ב-11.8.1949 הועבר לנחלת-יצחק.

אלבום תמונות