דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי אנגלנדר עקיבא ז"ל

בן רחל ונחמיה
נולד בצ'כוסלובקיה
ב-כ"ט טבת תרע"ד, 27/1/1914
עלה ב-מאי 1936
גוייס ב-1948
שרת בפלמ"ח - חטיבת הנגב
יחידות: חטיבת הנגב
תפקיד: לוחם
נפל בקרב בהגנה על קיבוץ בארות יצחק
במלחמת העצמאות
ב-ח' תמוז תש"ח, 15/7/1948
מקום נפילה: בארות יצחק
נקבר בירושלים - הר הרצל
בן 34 בנפלו

קורות חיים

עקיבא בן נחמיה ורחל. נולד ב-27 בינואר 1914 בעיר קישמריק שבצ'כוסלובקיה. קיבל חינוך עממי ובגיל צעיר עבר להכשרה חקלאית בכפר נידח שבקרפטורוס. אף כי בא לכפר ללא כל ידיעה בחקלאות למד עד מהרה לחרוש ולקצור והיה לאחד מאנשי-העבודה המרכזיים בקבוצת ההכשרה. היה גם ספורטאי מובהק ואיש מעשה בכל הליכותיו. כשעלה לארץ ב-21 במאי 1936 עבד בפרדסי פתח-תקוה ובפרוץ מאורעות השנים ההן הצטרף ל"הגנה" והשתתף בהגנת המושבה.
משהתארגנה הקבוצה הדתית בפרדס-חנה הצטרף אליה ועמה הלך אחר-כך לבארות-יצחק אשר בשערי עזה. כאן עסק בעיקר בחקלאות, כי הפלחה משכה את לבו. היה פעמים מספר מרכז המשק ומנהל ענף. השתתף בפעילות בחיי הקבוצה ודיוניה, והיה נאמן לדאגותיה היומיומיות. ער היה לכל השאלות הצפות על סדר היום, מבצע בשקט ומתוך פשטות, צוהל לקראת כל הצלחה משקית ומלווה במבט אבהי את ההצלחה בהתפתחות החיים בקבוצה. גם בהיותו סגן-מפקד דאג באבהות לכל פרט. התמסר לחינוך ילדיו והקדיש להם את רוב זמנו הפנוי. השתתף במספר קורסים של ה"הגנה" והצטיין בקורס האחרון למפקדי אזורים שנערך בגבולות שבנגב. במערכה על בארות-יצחק השתתף כסגן-מפקד האזור.
ביום ח' בתמוז תש"ח (15 ביולי 1948), בהתקפת-מצח של האויב המצרי המתקדם, אשר תקף את הקבוצה בחיל-שריון, תותחים ומטוסים, נפגע בשלושה כדורים בריאותיו. בכוחות עצמו נכנס למקלט המטה כשהוא פצוע קשה, ומת כעבור שעתיים משטף-דם פנימי. היה קבור בבארות-יצחק וב-31.10.1950 הועבר להר-הרצל בירושלים. השאיר אשה ו-3 ילדים.

אלבום תמונות

מפרי עטו

תעודות וחפצים

תמונות משפחתיות