דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי זיידרמן חיים ז"ל

בן פייגה ובונם
נולד בבלגיה
ב-כ"ח אב תרפ"ט, 3/9/1929
נפל בקרב
ב-ח' תמוז תש"ח, 15/7/1948
מקום נפילה: בארות יצחק
נקבר בגבעתיים - נחלת יצחק
בן 18 בנפלו

קורות חיים

בן בונם ופייגה. נולד ב-3 בספטמבר 1929 בבריסל, בלגיה. שם עברו עליו ימי נעוריו. גמר 6 כיתות בית-ספר עממי ושתי מחלקות בבית-ספר תיכון. עם כיבוש בלגיה על-ידי הנאצים נכנס למנזר בו חי עד השחרור. עם בוא חיילי הבריגדה חזר ליהדותו.
מעתה היה במוסד-ילדים והצטרף להכשרת ברית החלוצים הדתיים - "מרקין" - בה עבד עד עלותו לארץ ב-31 ביולי 1946 באניה "החייל העברי". שבועות מספר לאחר-מכן הצטרף לחברת "עליית-הנוער" בבארות-יצחק שבנגב.
כשהגיע להכשרה היה חיים עמוס זכרונות וחיי המנזר נתנו את אותותיהם. הוא היה זר לחבריו ורחוק מכלל מסורת יהודית. אבל הדם היהודי שזרם בעורקיו קרא לו לחזור והוא חזר.
במשך שתי שנות שהותו שם, מילא את מכסת העבודה והלימוד בצירוף אימונים במסגרת הפלמ"ח. אף כי עבר שנות סבל קשות ואחר-כך חיי-קיבוץ אפורים יומיומיים, נשאר נער בכל מהותו, מבודד והוזה ומרחף בעולם היופי והאמנות. מצא את מקומו בגננות-נוי והתמסר בשקידה רבה למקצוע זה. שאף ללמוד ב"בצלאל" ולעסוק באמנות.
בראשית המלחמה, נשלח על-ידי המשק לגיוס במשטרת עימארה, בה שהה עד שנפצע בעלותו על שדה-מוקשים. משהבריא חזר למשק. נהרג ב-15 ביולי 1948, בשעת התקפה מצרית, כשפצצה הרסה את עמדתו. היה קבור בבארות-יצחק.
ב-31.10.1950 הועבר לנחלת-יצחק.

אלבום תמונות