דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי אלפרוביץ אלכסנדר אליק ז"ל

בן מרים ומשה
נולד בירושלים, ישראל
ב-ב' אדר תרצ"א, 19/2/1931
גוייס ב-1948
שרת בפלמ"ח
יחידות: חטיבת הראל, הגדוד השישי - "ירושלים"
בהכשרת עין גב, 1948, התנועה המאוחדת
תפקיד: לוחם
נפל בקרב בהגנת קבוץ רמת רחל
במלחמת העצמאות
ב-י"ז אייר תש"ח, 26/5/1948
מקום נפילה: רמת רחל
נקבר בירושלים - הר הרצל
בן 17 בנפלו

קורות חיים

אלפרוביץ אלכסנדר, ("אליק") בן משה ומרים, נולד ביום ב' באדר תרצ"א (19.2.1931) בירושלים. גמר את בית-החינוך לילדי העובדים בירושלים ונכנס לבית הספר המקצועי "עמל". למד שם מסגרות וסיים בו את חוק לימודיו. בהיותו בן 8 הצטרף ל"מחנות העולים" ועבר משם ל"התנועה המאוחדת". היה מסור לתנועת הנוער הזאת ונמנה על קבוצה שהתעתדה לצאת להכשרה לעין-גב. אחרי ה-15 באפריל 1948 יצאה השיירה האחרונה מירושלים והוא עם כמה חברים נשארו והתגייסו לפלמ"ח.
חינני ובעל אופי סוער. חביב על חבריו בבית הספר, בתנועת הנוער ובפלמ"ח. הצטיין ביותר כמקלען. השתתף בקרב על רמת-רחל. הנקודה עברה שלוש פעמים מיד ליד. לבסוף התבצרו כוחותינו בחדר-האוכל, אך בית-הילדים היה כבושבידי המצרים. אליק נמצא במחלקת המילואים שבחדר-האוכל. לאחר כמה נסיונות-שווא לכבוש את בית-הילדים מידי המצרים, נשלחה המחלקה, שבתוכה היה אליק, ככוח-חיפוי. המחלקה שנועדה לכבוש את הבית לא הגיעה, וניתנה פקודה לסגת, אולם דרך הנסיגה היתה בטווח המקלעים של האויב. אליק הציב את המקלע שלו לחפות על הנסוגים.
הוא נסוג בין האחרונים, נפצע בראשו מכדור של מקלע מצרי ונפל ביום י"ז באייר תש"ח (26.5.1948). נקבר בשייך- באדר א'. ב-10.9.1950 הועבר למנוחת-עולמים להר-הרצל בירושלים.

אלבום תמונות