דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי רוזנברג יצחק (איטשה, קוניאק) ז"ל

בן חונא
נולד בפולין - לובלין
ב- תרפ"ו, 1926
נפל בקרב במיבצע חורב
ב-כ"ז כסלו תש"ט, 29/12/1948
מקום נפילה: אבו עגילה
נקבר בגבעתיים - נחלת יצחק
בן 22 בנפלו

קורות חיים

רוזנברג יצחק בן חונא. נולד בשנת 1926 בקאלושין, עיירה קטנה במחוז לובלין שבפולין. למד בעיירת הולדתו ובמהרה היה לשולייה של אביו שהיה חייט העיירה וסביבתה. בקיץ 1943, כאשר רוב היהודים בעיירות הקטנות שמחוז כבר חוסלו, חפר איצ'ה לעצמו בור במעבה היער; בשעות האור היה מתכנס בו ובלילות היה יוצא לחפש מזון במשקי האיכרים.
פעמים רבות הצליח להתחמק מידי פולנים וגרמנים אולם פעם אחת נתפס והושב בלילה במעצר, רבה היתה היתה הפתעת שוביו כשפתחו את דלת כלאו בבוקר ומצאו את תאו ריק.
משפחה ממשפחות האזור, רכמאן שמה, שהיתה היחידה ששרדה, התחבאה תמורת תשלום אצל אחד האיכרים ומשראו את איצ'ה ממקום מחבואם הצליחו לשכנע את האיכר לתת לו להכנס למחבואם שבאורווה.
כעבור זמן קצר גמל להם איצ'ה ואף הציל את חייהם, שעה שנאלצו לעזוב את המחבוא. היה זה הוא שהוליכם בסבך היער, לביתו של איכר שהיה בשעתו לקוח של אביו ואצלו מצאו כולם מחסה.
עם השחרור חזר ללובלין שם עבד בכל עבודה מזדמנת. משם - עם זרם העקורים בנתיבי "הבריחה" - הגיע לגרמניה. שם עבד תחילה כשוטר במחנה עקורים ואחר-כך עסק בעסקי השוק השחור והברחות וראה חיל במעשיו. אולם על אף החיים "הטובים" סיפר כי בדעתו להפסיק את עיסוקיו הבלתי חוקיים ולעלות לארץ ישראל.
בשנת תש"ח הגשים את חלומו והגיע לארץ ישראל. עם הגיעו התגייס לצה"ל והוצב בחטיבה 12. הוא נשלח עם חבריו דרומה במסגרת הקרבות לשחרור הנגב, במבצע "חורב".
ביום כ"ז בכסלו תש"ט (29.12.1948) נפצע בקרב אבו עגילה. הובא לבית-החולים בבאר-שבע, הועבר לבית-החולים בילינסון ושם נפטר. הובא למנוחת-עולמים בבית- הקברות הצבאי בנחלת-יצחק.

אלבום תמונות