דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי פורניק משה "מוסיק" ז"ל

בן פאולינה ואריך
נולד ברוסיה
ב-ל' אדר א תרפ"ט, 12/3/1929
יחידות: גד' 7
נפל בקרב במיבצע יואב
ב-י"ג תשרי תש"ט, 16/10/1948
מקום נפילה: עיראק אל-מנשיה
נקבר בגבעתיים - נחלת יצחק
בן 19 בנפלו

קורות חיים

משה ("מוסיק"), בן אריך ופאולינה, נולד ב-12.3.1929 ברוסיה.
חינוכו בבית-ספר סובייטי הופרע קשות על-ידי המלחמה. כשהוסר המצור מעל לנינגרד עבר עם אמו לקירגיזיה. דודו, קצין גבוה באויריה הרוסית, רצה להכניסו לבית-ספר לטיס, אך האם סירבה. אחרי הנצחון הלכו האם ובנה ב"נתיב- הבריחה". דרך פולין וצ'כוסלובקיה הגיעו לגרמניה. במחנה וצלאר נרשם בבית-ספר מקצועי של "אורט" ולמד את מקצוע הרדיו-מכניקה.
בשנת 1948, כשהגיעתו בשורת מלחמת-השחרור, התגייס לשורות הגח"ל. באותו פרק-זמן קיבלה אמו הזמנה לבוא אל קרוביהם בקנדה וגם שלחו להם היתר-כניסה, אך הוא דחה הצעה זו והצהיר, כי עמו בצרה ועליו לחוש לעזרת אחיו. בקיץ 1948 עלה לארץ ונכנס למחנה בית-ליד והתאמן שם ובבאר-יעקב. צורף לגדוד השביעי בפלמ"ח, היה אחראי למכונת-יריה ונשלח לדרום. היה צמא-לימוד ואוהב-ספר. את המשכורת החדשית שקיבל בצבא הוציא על ספרים (הספר הראשון שרכש היה ספר לימוד השפה העברית. השני - ספר מדעי בפיסיקה). ביקר בחריפות את אלה מחבריו בפלוגה שהתאוננו על אי נוחות בתנאי המחנה ואמר: "הרי צריך לזכור שאת הצבא שלנו בונים באמצעים אפסיים".
בפריצת הדרך לנגב, בעיראק אלמנשיה, נפצע קשה. באוטו שאסף אותו ועוד פצועים כדי להעבירם לבית-חולים אירעה התפוצצות, ובה קיפח חייו ב-16.10.1948 נקבר בגת.
ב-29.9.1949 הועבר לנחלת-יצחק.

אלבום תמונות