דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי פריגוזין ראובן ''רובקה'' ז"ל

בן יוכבד וחיים
נולד ברחובות
ב-ג' חשוון תרצ"א, 25/10/1930
נפל בקרב במיבצע חורב
ב-כ"ו כסלו תש"ט, 28/12/1948
מקום נפילה: אבו עגילה
נקבר ברחובות
בן 18 בנפלו

קורות חיים

ראובן ("רובקה"), בן חיים ויוכבד, נולד ביום ג' חשוון תרצ"א (25.10.1930) ברחובות. שם למד בבית-ספר עממי. היה נהג, מסגר ומכונאי. אהב מאד לעסוק במכונאות.
ב-2.1.1948 התגייס, שירת בחטיבת הנגב, בגדוד התשיעי ביחידת פשיטה ממונעת והיה בין מלווי השיירות לנגב. נהג במשוריין פורץ-מחסומים. היה בין מגישי העזרה לכפר-דרום, בין מגיני יד-מרדכי, וגם השתתף בהוצאת הילדים משם. השתתף בכיבוש בריר, ונלחם במשלט חוליקאת. וכאשר הוצעה לו דרגה התנגד, בטענו שזה עלול להרחיקו מהקו הראשון. בשעת ההפוגה היה מדריך לרכב-שריון, ומשוריינו היה הראשון לפריצת הדרך לנגב, לכיבוש באר-שבע. השתתף במבצע "יואב", והיה בין פורצי הדרך לסדום במבצע חורב".
ב-28.12.1948 נפל במבצע "עין". תיקן משוריין של האויב שנפל שלל בידי לוחמינו, והכשירו לקרב. כשעתיים עמל על תיקונו, הדביק את חבריו, והסתער עמהם על עמדות התותחים של האויב, אך משוריינו נפגע על-ידי פגז, ונתלקח באש ליד אום כתף. רובקה קפץ מתוכו, אך בשעת הקפיצה השיגהו צרור כדורים. הוא בער כולו וחבריו הצליחו לכבות אותו אך מצבו היה קשה מאד והוא פונה לבית החולים. הוא ידע שלא יחיה והספיק רק לבקש שיקברו אותו ליד "דבמבם" (גרשון דובינבוים ז"ל). הוא כמו כולם העריץ את דבמבם (המ"פ) וכשהוא נהרג זה היה קשה לכולם. אך ראובן, שדבמבם טיפח אותו, קיבל את מותו קשה מכולם. הובא ב-10.1.1949 לקבורה ברחובות, ומקום-מנוחתו ליד מפקדו ז"ל שנהרג חודשיים קודם לכן.

אלבום תמונות