דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

לוחם גולדשמיט דוד דודיק ז"ל

בן ג'ניה וברוך
נולד בקבוץ גשר, ישראל
ב-24/10/1926
גוייס ב-1944
שרת בפלמ"ח
יחידות: הגדוד השלישי, פל' א'+ה'+ח', חטיבת יפתח
תפקיד אחרון: לוחם
שוחרר ב-1949
נפטר ב-15/10/2019
נקבר בקיבוץ אשדות יעקב

קורות חיים

דוד נולד ב- 24 באוקטובר שנת 1926 בקיבוץ גשר להוריו ג'ניה וברוך. התגייס בשנת 1944 לפלוגה ה' של הפלמ"ח והגיע לרמת-הכובש. עבר קורס מ"כים בג'וערה בשנת 1945. שירת במשמר-השרון, ברמת-רחל ובבית-הערבה. בשנת 1946 היה מ"כ בפלוגה ה' והשתתף בפעולת ליל-הגשרים בפיצוץ גשר אלנבי. באותה שנה גם היה מאבטח בפעולת "ליל-ויינגייט", קרוב למקום נפילתה של ברכה פולד בתל-אביב. במלחמת העצמאות שרת בחטיבת יפתח, בגדוד השלישי והשתתף בכל פעולות הקרב של יפתח: כיבוש צפת, כיבוש נבי-יושע, כיבוש לוד ורמלה, מבצע "יואב", פריצת הדרך לנגב. בסוף המלחמה יצא לקורס קצינים. במילואים, שימש כקצין בהגנה המרחבית, היה סגן מפקד חבל בעמק-הירדן. בשנת 1956 עבר קורס קציני חבלה. בחיים האזרחיים, שימש כחקלאי וכמורה בקיבוץ אשדות-יעקב מאוחד ועבד עם חברות נוער. דוד גולדשמיט התגורר בקיבוץ כפנסיונר עד פטירתו ב-15 באוקטובר 2019.

דף הנפטר מאתר של קיבוץ אשדות יעקב מאוחד:

דודיק, מילדי גשר הראשונים. בנם של ברוך וג'ניה גולדשמיט, ממקימי גשר-נחלים. גדל בגשר ואחר-כך באשדות. בשנת 1944 התקבל לחברות בקיבוץ. בשנים 1944-1948 גויס לפלמ"ח. הוא השתתף בפעולות קרביות שונות, בתוכן פיצוץ גשר אלנבי ב"ליל הגשרים". בשנת 1946 נתפס על ידי החיילים הבריטיים ונשלח למחנה המעצר רפיח ("השבת השחורה"). כשהשתחרר הגיע לבית הערבה.
לאחר הפילוג העדיף לעבור לאשדות המאוחד, למרות שמשפחתו נשארה באיחוד. בשנת 1951 קיבל את דין התנועה וגויס לעזרה בקיבוץ הצעיר בית גוברין. שם מצא את אהבת חייו, מרים. לאחר החתונה חזרו בני הזוג לאשדות והקימו כאן את ביתם. נולדו להם שלושה ילדים.
בשנים 1964-1966 למד בסמינר "אורנים" במסלול הוראה. דודיק לימד חברות נוער, אהב מאוד את הטבע, טייל ואף הדריך טיולים משקיים ברחבי הארץ. כאדם בעל אידיאלים קיבוציים וישראליים, יצאו הוא ואשתו לקיבוץ הצעיר רביד, התגוררו שם ותרמו לחברה המתגבשת. באשדות עבד בענפי חקלאות שונים וריכז את ענף האבוקדו. היה שותף להקמת ולתפעול המחלבה באשדות מאוחד. דודיק היה מעורב מאוד בפעילות בקיבוץ, השתתף ואף ריכז ועדות חברתיות.
אדם שורשי, אוהב אדמה וטבע, איש משפחה מסור, קיבוצניק עד עמקי נשמתו. אפשר היה לראותו מסתובב בחוצות הקיבוץ עם חיוך טוב על פניו, גם כשהגיל כבר נתן בו את אותותיו. יהי זכרו ברוך!      

אלבום תמונות