דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי מילר דוד "אצ'י" ז"ל

בן אסתר ואלכסנדר
נולד בהונגריה
ב-ה' אלול תרצ"א, 18/8/1931
בהכשרת עשת
נפל בקרב
ב-י"ב תמוז תש"ח, 19/7/1948
מקום נפילה: משלט יאלו
נקבר בירושלים - הר הרצל
בן 17 בנפלו

קורות חיים

דוד, בן אסתר ואלכסנדר, נולד ב- 18.8.1931 בקאפושוור שבדרום-מערב הונגריה. בשנת 1939 עלה עם הוריו ארצה.
אחרי סיימו חמש כתות תיכוניות בבית-הספר "מעלה" בירושלים, הצטרף להכשרת "הנוער העובד" שיצאה לכנרת. עם גמר תקופת הכשרתו בא לביקור בירושלים בשיירה האחרונה לפני פסח תש"ח.
כשהתהדקה טבעת המצור, ומשלא יכול היה לחזור אל חברי הכשרתו, התגייס לגדוד מגדודי הפלמ"ח-הראל. השתתף בפעולות ברמת-רחל, מר-אליאס והראדאר. נפצע קל ליד לטרון והמשיך בשירות.
בהפוגה א' הצטרף לחבריו שבגדוד השישי, עבר קורס קצר של חובשים ומשהחלו שוב הקרבות, השתדל והצליח לשרת בתפקיד זה בקו האש. אף כי יתר חבריו עוד לא נשלחו לקרב בגלל הכשרה בלתי מספקת. בשרותו כחובש מחלקתי בכיבוש צובה וציר-עמאר הוכיח כי ראוי היה לאמון שניתן ביכולתו.
בפעולה ליד הכפר יאלו, בניסיון לכבוש את רכס התותחים, (בין דיר איוב ליאלו) אולצה אחת הפלוגות לסגת, כשהיא נתונה תחת הרעשת תותחים כבדה. מספר פצועים קשה הושארו על הרכס, מחוסר אפשרות לקחתם (הדרך קשה ביותר, ללא אפשרות לשאת פצועים והיתה נתונה תחת אש) דוד נשאר לטפל ב-17 פצועים שהיו מוטלים בשדה. אף על פי, שפקודת הנסיגה חלה גם עליו, וגם הפצועים ביקשו ממנו לעזבם, כדי שגורלו לא יהא כגורלם. הוא העדיף להישאר ולחבוש את הפצועים ולמנוע גוויעת חברים מאבדן דם, עד שיבואו חובשי הלגיון הערבי ויטפלו בהם כחוק... כן גם הפעם גבר רגש האחריות של החובש לאחיו לנשק על פני הפקודה והשיקול ההגיוני.
אך במקום חובשים באו רובאי הלגיון והוא וחבריו נפלו שם ביום 17.7.1948 הועבר למנוחת עולמים בהר הרצל בירושלים ב- 28.2.1950

אלבום תמונות