דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי ריין יצחק ז"ל

בן אסתר ושלמה
נולד בצ'כוסלובקיה
ב- תרפ"ט, 1929
יחידות: הגדוד השביעי - "באר שבע", פל' ה'
בהכשרת ניר דוד/חצור, השומר הצעיר
נפל בקרב במיבצע יואב
ב-י"ב תשרי תש"ט, 15/10/1948
מקום נפילה: עיראק אל-מנשיה
נקבר ברחובות
בן 19 בנפלו

קורות חיים

נולד בשנת 1929, בכפר סקרוש, צ'כסולובקיה. אביו היה מנהל חווה של בעל אחוזה. יצחק גדל בכפר, אהב לנגן בחלילית, אהב את הטבע, וכנער לא פעם מצאוהו מטייל ביער לבדו. אחרי כניסת הגרמנים, נלקח עם משפחתו שמנתה ארבע אחים ואחיות לאושוויץ. כל משפחתו נספתה במחנות הריכוז פרט לאחיו, דוד, שעלה ארצה, אחרי שיצחק כבר לא היה בין החיים.
יצחק עלה ארצה באנית המעפילים "החייל העברי" דרך בלגיה ביולי 1946. נקלט בעליית הנוער בקיבוץ ניר-דוד. הקבוצה החינוכית, למדה מחצית היום ועבדה בענפים שונים. נקלט בענף המספוא ושם עשה חייל כעובד מצטיין שניסה להתאקלם במהירות בנוף החדש. טייל הרבה לבדו ועם חברתו בסביבה, התיידד עם הפלחים הערבים בסביבה, רכב על סוסים, הצטיין באימונים הקדם צבאיים, בהדרכתו של אברהם יפה ועמנואל ברשי.
ב-1948, אחרי פסח, התגייס לפלמ"ח, עבר אימונים אינטנסיביים בקיבוץ חצור. פעולתו הראשונה היתה כיבוש בית-דראס. לאחר כחודש הועבר לרוחמה, לגדוד 7, חטיבת הנגב. הצטיין כלוחם, רצו לשלוח אותו לקורס מפקדי כיתות. אך הוא סירב.
השתתף בכל הפעולות כפיאטיסט, פעולות סיור, במשלטים ובכל הניסיונות לכיבושה של משטרת עיראק-סואידן (מצודת יואב) ומשלט חוליקאת. לקראת מבצע "יואב" ניכר בו המתח, הסיבה היתה שזה זמן רב לא קיבל מכתבים מאחיו דוד, שהמתין לעלייתו ארצה, במחנות עקורים בגרמניה.
במבצע "יואב" יצא לפעולה בעיראק אל מנשייה כמפעיל פיאט. פגז נפל ממש בקרבתו ופגע בכיליותיו. הוא מת מפצעיו ביום י"ב בתשרי תש"ט (15.10.1948).
ביום י"ד בתשרי תש"ט (17.10.1948) הובא למנוחת עולמים בבית הקברות ברחובות.

אלבום תמונות