הכשרת עין גב (1948)

כתלמידי השמיניות בכל הארץ סיימו חברי ההכשרה את לימודיהם באפריל. על פי הוראה מיוחדת הורשתה יציאתם של 15 חברי התנועה מירושלים הנצורה לעין-גב. אף על פי שחוייילו כבר באפריל הצטרפו בפועל לפלמ"ח רק ביוני. תקופת שירותם הצבאי הייתה קצרה מאוד, כחצי שנה - בגלל מבצע ההתיישבות הגדול שהחל בסתיו 1948.
מספר החברים: 48 (19 בנות).
מוצא החברים: בוגרי התנועה ממחזור 1948, מהם יוצאי 'המחנות-העולים' 'מחנה ירושלים' (30), בוגרי 'גורדוניה' (13) ומצטרפים (5).
שייכות תנועתית: 'התנועה-המאוחדת'. משק ההכשרה: עין-גב.
תאריך גיוס לפלמ"ח: יוני 1948.
תאריך שחרור: דצמבר 1948.
יחידה צבאית (פלוגה, גדוד): גדוד ירושלים (6) בחטיבת 'הראל'.
מסגרת הגיוס: הכשרה מגוייסת.
התחברות אל קבוצה/קבוצות במהלך השירות ובסיומו: עם הכשרת דגניה ב' והכשרת כפר-בלום, בסוף 1948, לקראת הקמת יישוב חדש.
פרטים אודות ההכשרה: כתלמידי השמיניות בכל הארץ סיימו חברי ההכשרה את לימודיהם באפריל. על פי הוראה מיוחדת הורשתה יציאתם של 15 חברי התנועה מירושלים הנצורה לעין-גב. אף על פי שחוייילו כבר באפריל הצטרפו בפועל לפלמ"ח רק ביוני. תקופת שירותם הצבאי הייתה קצרה מאוד, כחצי שנה - בגלל מבצע ההתיישבות הגדול שהחל בסתיו 1948.
ההכשרה במלחמת העצמאות: חברי ההכשרה בעין-גב שותפו בהגנה על הקיבוץ. החברים שנשארו בירושלים שולבו בפעולות ההגנה בעיר. ביוני הגיעו לקלט בגן אפרים ואחר כך למחנה 80, בו צורפו לגדוד ירושלים (6) שהתארגן מחדש.
בקרבות עשרת הימים יצאו מבסיסם בסריס לקרב על רכס התותחים. הקרב נכשל. חברי ההכשרה החזיקו משלטים באזור שער הגיא ולקחו חלק בכיבוש אזור הפרוזדור עד בית-שמש. בתום קרבות אלה ירדו חברי ההכשרה, במסגרת הגדוד השישי, לנגב, אולם לא הספיקו לקחת חלק בקרבות, שהסתיימו.
המשך התיישבותי (יישוב חדש, השלמה): חברי ההכשרה שוחררו מוקדם כדי שיוכלו להצטרף לשתי ההכשרות הוותיקות שיועדו להקמת קיבוץ צרעה ('חבר-הקבוצות') ב- 7 בדצמבר 1948.

הנופלים במלחמה:
אלפרוביץ אלכסנדר (אליק) -בקרב על רמת רחל, מאי 1948 (גויס ישירות לגדוד השישי בירושלים).
ווינגורד אברהם - בקרב על שייח ג'ראח, מאי 1948 (גויס ישירות לגדוד השישי בירושלים) .
לנדאו דוד - בקרב על בית נובה, יולי 1948 (אף הוא גויס ישירות להראל).

שאר חברי ההכשרה:
יעל דבוסיס אדר [דביר]
דלילה פרבסקי אמיר
ארנון איינר ארד
אליהו ארסט
נחמה רבינוביץ גת
מיכה גורביץ
ניצה שטורמן יונה
לבנה חזן כהן
יעל שרת מדיני
רחל מימון מרינוב
אמנון מרינוב
שמואל נלקין
חיים סרגוסטי
עוזי צסיס עציון
ליאורה פוקר
פועה ציברסקי-פרידמן
נדב פרידמן
יאיר צבן
צעירה קשטן
עמי פרלמוטר רביד
שרה גלעדי שבייד
צבי שמעוני
זאב שכטר שר
ברוך מזרחי
רחל רוזנפלד [רשה]
יהודית פונק כרמי
נעמי לוב יונס

נפטרו:
אנינה זגגי [אנה] ארסט
משה [מיקי] ברומברג בר-גיא
משה וקס
אפרת ייבין
אריה [ארינקה] כהן
אברהם כהן
מאיר נביא
אלישע רחוביצקי
אליעזר שריבר