דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

בוגרי מוסד "אהבה"

20 בנים ו-5 בנות למדו והתבגרו במוסד לנוער "אהבה", בקריית-ביאליק. הם הגיעו ארצה במסגרת "עליית הנוער" מארצות שונות: תורכיה, בולגריה, פולין, רומניה, גרמניה, אנגליה והולנד. מקור השם "מענית" מגיע משם הקבוצה הגרעינית במוסד "אהבה" ואין לזה כל קשר עם קיבוץ מענית.
20 בנים ו-5 בנות למדו והתבגרו במוסד לנוער "אהבה", בקריית-ביאליק. הם הגיעו ארצה במסגרת "עליית הנוער" מארצות שונות: תורכיה, בולגריה, פולין, רומניה, גרמניה, אנגליה והולנד. מקור השם "מענית" מגיע משם הקבוצה הגרעינית במוסד "אהבה" ואין לזה כל קשר עם קיבוץ מענית.
בסוף שנת 1947 הצטרפו העולים החדשים לגרעין "התנועה המאוחדת" ברמת-דוד, אך האיחוד לא עלה יפה, ואז התחברו אל החבורה 4 חניכי התנועה, צברים מתל-אביב, ויחד יצאו לדגניה ב'. לאחר חודש של עבודה ואימונים, כשהוחמר המצב הביטחוני, הועבר הגרעין לרמות-נפתלי, בזמנו יישוב מבודד בהרי נפתלי, בצלם המאיים של מצודת נבי-יושע והמחנה הצבאי במלכיה. על-שם ההכשרה נקראת "גבעת מענית" עליה יושב המושב רמות-נפתלי כיום.
החברים היו שותפים להגנת המשק, לשמירה, לעבודה והאימונים. שלושה חודשים של פעילות ביטחונית באיזור: ליוו שיירות למנרה ולעמק החולה, סיורים למלכיה ולאזור דיישון ותקיפת אוטובוס ערבי במעלה להר, כתגובה על פגיעות של הערבים בתחבורה היהודית באזור.
באפריל 1948 עברה החבורה לקיבוץ עמיעד, ועסקה באבטחת שיירות עובדי "סולל בונה", שיצאו מטבריה אל יישובי אצבע הגליל, ועבדו שם בביצורים. כשהחלו הקרבות בגליל, עלו הבנות להר-כנען והבנים התפזרו בין היחידות השונות של הגדוד השלישי, והשתתפו בכיבוש צפת ונבי-יושע [בהתקפה השלישית]. חיים ביאר, חבר, נפל בקרב ליד הבניאס.
ביוני 1948 ירדה חטיבת "יפתח" לסרפנד. הגרעין למעשה התפרק, אך החברים המשיכו בנתיב הקרבות של הגדוד: מבצע "דני" ומבצע "יואב" בנגב הצפוני.
קבוצה מהגרעין הייתה ממקימי מושב בן-עמי בגליל המערבי.

להלן שמות חברי גרעין מוסד "אהבה":
1. אברהם ישראל [איזי].
2. בקהאוז גבריאלה [גבי]
3. בראון משה [מוברה]
4. גימפל יוסף [גימפלה]
5. ביאר חיים [חלל במלחמת העצמאות]
6. גולדשטיין מרים [מרי]
7. דיין יצחק
8. דה-יונג [ינאי] אורי
9. דימנשטיין חיים
10. הרמן אריה
11. זינגר חיים
12. טולדו בנימין
13. ילגואר-אורטס ידידיה
14. מנחם יעקובוביץ [מנדלה]
15. כהן צבי [צביקה]
16. כץ לייזר חיה [חיילה]
17. כץ מאירי רות
18. פרידלנדר דב [דובי]
19. קפלן אפרים
20. קרפט אלי
21. רויטמן אריה
22. רשקה דניאל
23. שור נחום
24. שייקר מרדכי [מורג'ו]
25. שיקר שלמה
26. ברכה רוזנבלום [ג'ינג'ית]

מפקדים: עמה ספקטור, בן עמי קפלנסקי, מוטקה זהר, נתיבה בן יהודה, פרץ [פריץ] – מד"ס.