הכשרת גבע (1948)

גרעין גדול שהתגבש ממקורות שונים. רוב חברי ההכשרה היו צעירים מאוד, ומתוך 85 חברי ההכשרה התגייסו לפלמ"ח רק 50 חברים. בדצמבר 1948 שוחררו וחזרו לגבע, אליה הגיעו שאר חברי ההכשרה שלא התגייסו, להמשך הכשרה משותפת.
מספר החברים: 85 (32 בנות).
מוצא החברים: בוגרי בית הספר החקלאי ‘מקווה-ישראל’, בוגרות מחוות הלימוד בפתח תקווה וחברי קבוצת "עמל" מסניף התנועה בפתח תקווה.
שייכות תנועתית: ‘הנוער-העובד’.
משק ההכשרה: גבע (התארגנות קצרה לקראת גיוס)
תאריך גיוס לפלמ"ח: 02, מאי, 1948.
תאריך שחרור: דצמבר, 1948
יחידה צבאית (פלוגה, גדוד): פלוגה ב ולאחר מכן בפלוגה א, גדוד העמק (1) בחטיבת 'יפתח'.
מסגרת הגיוס: הכשרה מגוייסת.
התחברות אל קבוצה/קבוצות במהלך השירות ובסיומו: עם הכשרת אלומות, במהלך 1949, להשלמת קיבוץ. ביחד מנו 115 חברים.
פרטים אודות ההכשרה: גרעין גדול שהתגבש ממקורות שונים. רוב חברי ההכשרה היו צעירים מאוד, ומתוך 85 חברי ההכשרה התגייסו לפלמ"ח רק 50 חברים. בדצמבר 1948 שוחררו וחזרו לגבע, אליה הגיעו שאר חברי ההכשרה שלא התגייסו, להמשך הכשרה משותפת.
במלחמת העצמאות: לאחר הגיוס עברו למחנה פילון והוצבו בפלוגה ב' בגדוד העמק (1) בחטיבת 'יפתח'. חברי ההכשרה לחמו בקרבות החטיבה: בחזית הצפון: בקרב מלכיה הראשון והשני, במשימות פיצוץ גשרים וכפרים בלבנון. בסוף מאי ירדו עם החטיבה למחנה סרפנד. בחזית המרכז: השתתפו בכיבוש הכפרים אל-קובאב ואל ברייה, בניסיון הראשון לכיבוש לטרון. בהפוגה החזיקו במשלטי בית ג'יז וליוו שיירות לירושלים. במבצע 'דני' היו בין כובשי רמלה ולוד ובקרב שילתא, בו נהרגו 45 לוחמים, היו תשעה מתוכם חברי ההכשרה. בסוף אוגוסט 1948 ירדו עם החטיבה לנגב. בחזית הדרום: עסקו בסיור ואבטחת קווי המים באזור אורים. במבצע 'יואב' לחמו בקרבות חרבת מחאז, קרב פלוג'ה, קרבות חוליקאת והקרב על משלט סעד. בסוף נובמבר, בתום הקרבות בנגב, עלו עם החטיבה שהתפרסה באזור העמקים, ולאחר מכן חזרו לגבע להתארגנות.
המשך התיישבותי (ישוב חדש, השלמה): בדצמבר 1948 שוחררו וחזרו לגבע, אליה הגיעו שאר חברי ההכשרה שלא התגייסו, להמשך הכשרה משותפת. במהלך 1949 התאחדו עם הכשרת אלומות. בעת שהותם שבו והתחלקו ולבסוף השלימו 31 חברים בספטמבר 1949 את קבוצת אבוקה ('חבר הקבוצות') בעמק בית שאן (לימים נעזבה).

הנופלים במלחמה:
אמני אריה ז"ל - בקרב שילתא, יולי 1948. הוכברג דן ז"ל - בקרב שילתא, יולי 1948.
אוסטרובסקי מיכאל ז"ל - בקרב שילתא, יולי 1948. הופמן שלום ז"ל - בקרב שילטא, יולי 1948 .
אטקין זוהר ז"ל - בקרב שילתא, יולי 1948. ישפה יחיאל ז"ל - בקרב שילתא, יולי 1948.
אייפרמן יעקב ז"ל - בקרב שילתא, יולי 1948. קוטר אפריים ז"ל - בקרב שילתא, יולי 1948.
אלטשטיין יעקב ז"ל - בקרב שילתא, יולי 1948. קרייר שלמה ז"ל - בקרב מלכיה, מאי 1948.
שמחי יהודה ז"ל - בקרב חוליקאת, אוקטובר 1948.

רשימת חברי ההכשרה אשר שרתו בפלמ"ח:
מיכאל אוסטרובסקי
זוהר אטקין
יעקב אייל
יעקב אייפרמן
יעקב אלטשטיין
אריה אמני
אברהם בן-יעקב
דוד ברו
אורי ברוש
עמיאל גבר
יעקב גולוד
אריה גצלר
אליהו גת
משה דדשוב
דן הוכברג
עליז הוכברג
שלום הופמן
שלמה הלר
יואל הרמן
חיה הרמתי
יהודה וילנר
צפורה וינר
חיים זר
יחיאל יושפה
משה ינאי
אהרון כהן
אפרים כוכבי
זאב כחולי
זרח כצנלסון
עובד לדיז'ינסקי
חביבה נויברגר
יעקב סלוין
דוד סמדר
אברהם סרור
בנצי פז
יהודה פינקלשטיין
ציון צאלה
יהודה צפורי
צפירה קוזצ'וק
אפרים קוטר
יעקב קלי
שלמה קרייר
ינקול רונן
שאול שטיין
ראובן שיפריס
יהודה שמחי
רחל תיאודור [שטיינהארט]
זאב תנא
יהודה תנורי

שרתו אתנו בפלמ"ח, אך לא היו חלק מההכשרה:
יצחק בן-דרור
נתן דובז'ינסקי
זאב הרמן
חנניה ליפשיץ
משה סלוסבר
עובדיה סנדלון
אורי עפרון
מנחם חסיד